HV71 har gått riktigt starkt sedan man valde att byta huvudtränare och har klättrat till en tredje plats, med bara två poäng upp till serieledande Luleå. En stor anledning till lagets framgång den senaste tiden är målvakten Jonas Gunnarsson, 26. Han är topp-5 i ligan både när det gäller räddningsprocent samt GAA, och han är den målvakt som har hållit nollan flest gånger (fem) den här säsongen.
Gunnarssons framgång har resulterat i att HV71:s andra målvakt Felix Sandström, 22, mest har fått vakta båsdörren den senaste tiden. Sedan den 24 november har Sandström endast startat fyra matcher.
– Man lär försöka vända det till något positivt. Alla vill spela hela tiden, och det vill jag också såklart. Det är en grej med målvaktsspelet, att det bara är en som spelar. Antingen spelar man eller inte. Det är bara att kämpa på och göra sitt bästa hela tiden. Han (Gunnarsson) har varit sjukt bra i år, superbra verkligen. Men det är en bra kille att tävla mot och köra med. Man får lära sig något av det. Det är lite annorlunda när man inte få spela så mycket, men man får se möjligheterna istället för att gräva ner sig, säger Felix Sandström.
Hur fungerar ni ihop?
– Det har fungerat jättebra. Han är en sjukt bra kille. Vi har en grupp med målvakter, målvaktstränare och kommunikationen med alla andra är bra. Vi pushar varandra att köra på hela tiden, säger Sandström.
22-åringen har totalt stått 14 matcher den här säsongen. Av dessa har han vunnit sex och han har drygt 91 i räddningsprocent.
– Jag det tycker det har känts bra. Jag trivs bra och vi har ett bra lag. Kul att komma till hallen varje dag. Det känns bra, säger Sandström.

Felix Sandström klappas om av HV-backen Markus Lauridsen. FOTO: Simon Hastegård, Bildbyrån.
Sandström tillhör egentligen Philadelphia Flyers, men den här säsongen är han utlånad till HV71. I slutet av januari rapporterade Hockeysverige.se att Flyers GM Chuck Fletcher på en mediaträff ska ha sagt att han ”förväntar sig att han (Sandström) ska komma över till nästa säsong”.
– Jag har kontrakt där. Vi sa att jag skulle vara i Sverige i år. Som sagt, det har funkat bra och jag trivs bra här. Det passade bra för mig. Nu är såklart fullt fokus här, även om jag har kontrakt där. Det där får vi ta senare. Nu är det att vinna med HV som är målet, säga Sandström.
Hur mycket kontakt har du med Flyers under säsongen?
– Litegrann. Främst med målvaktsutvecklaren som jag surrar lite med. Men det inte jättemycket, utan mer när tillfälle ges, säger Sandström.
Vinna med HV sa du var målet. Vad talar för att ni tar hem det?
– Vi har varit bra hela tiden och visat hur starka vi är. Jag tror att den där svackan vi hade i början gjorde oss starkare, lite klyschigt kanske. Vi har spelat starkt och varit noggranna i spelet. Det har gett resultat. Nu vet vi att det funkar och ska se till att fortsätta på det spåret, säger Sandström.
För Sandström om HV71 väntar i kväll hemmamatch mot Skellefteå när SHL startar om igen efter landslagsuppehållet.
– Det var inte superlänge sedan de var här. De har många bra lirare och det har varit tajta matcher när vi mött dem. Två gånger har det gått till straffar där uppe och här förlorade vi en tajt match. Vi får ta lite revansch på dem. Vi ska ta dem i hemmaborgen, säger Sandström.





