Superdeal – årskortet för 199 kr(ord pris: 699 kr). Använd koden JULKLAPP i sista steget.
HockeyNews
PLUS
ANNONS

JVM presenteras av

Hockeystore

Förlust för Juniorkronorna

Viggo

Publicerad: Idag 07:47

FacebookXWhatsApp

Sverige inledde förberedelserna inför junior-VM med en jämn träningsmatch mot Kanada. Trots en stabil insats räckte det inte hela vägen för Juniorkronorna, som föll med 1–2 efter ett sent avgörande i den tredje perioden.

ANNONS

Det var Kanada som drog det längsta strået i den första av två träningsmatcher mellan nationerna. Med drygt tio minuter kvar av matchen klev Brady Martin fram och satte segermålet för kanadensarna.

Martin var också den som gav Kanada ledningen tidigare i matchen, när han nätade i den andra perioden. Vid båda målen noterades supertalangen Gavin McKenna för assist.

Sverige svarade genom Viggo Björck, som kvitterade i ett fem-mot-tre-läge och såg till att matchen stod och vägde inför den avslutande perioden.

I den svenska kassen fick Herman Liv chansen – och målvakten stod för flera kvalificerade räddningar och höll laget kvar i matchen. Samtidigt vilades Ivar Stenberg, Eddie Genborg och Sascha Boumedienne i träningsmatchen.

ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

PLUS - 1 månad gratis! (säg upp när du vill)

Hämta Hockeynews app för iOS och Android - gratis: nyheter, spännande silly, unik inside, exklusiva intervjuer och matchrapporter från alla ligor

Ämnen i artikeln

ANNONS