Knappt två minuter in i den sista perioden reducerade Djurgården till 2–3 genom ett skott av Kevin Karlsson, på assist från målvakten Matthew Galajda. Men närmare än så kom inte Djurgården utan med 25 sekunder kvar att spela gjorde Robin Carlsson 4–2 för Kristianstad i öppen kasse som blev slutresultatet.
– Vi kommer ut jättebra i första perioden. Vi har fart på grejerna och vi spelar respektlöst. Vi kommer hit och bjuder upp, säger Mikael Gath, tränare i Kristianstad, till C More efter matchen.
Därmed följde Kristianstad upp premiärsegern med 4–0 mot Almtuna med en ny seger och laget toppar tabellen efter två omgångar. För Djurgården blev det första förlusten efter 5–3 mot Västerås i premiären.
Djurgården–Kristianstad 2–4 (1–2, 0–1, 1–1)
Mål, Djurgården: Wiktor Nilsson, Kevin Karlsson.
Mål, Kristianstad: Dennis Svensson, Pontus Netterberg, Malte Sjögren, Robin Carlsson.
Skott: 28–27 (8–11, 15–8, 5–8)
Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)