HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Förklaringen bakom succén: "Får vara mig själv"

Artikelbild
Bildbyrån
ANNONS

Fredrik Olofsson går in i sitt första slutspel med Rögle med en urstark grundserie i ryggen. Men inför mötet med Färjestad menar han att det fortfarande finns mer att få ut.

ANNONS

Fredrik Olofsson har stått för en stark grundserie och noterats för 38 poäng – bäst i laget tillsammans med kedjekamraten Felix Nilsson. Men det är inte bara i poängkolumnen han sticker ut. Olofsson har även haft mest istid av samtliga forwards och toppar plus/minus-statistiken i hela SHL.

Enligt honom själv är det stora förtroendet en av nycklarna bakom framgången.

– Det känns jättebra. Det känns som att jag har fått komma in och får vara mig själv på träningar och matcher. Det är klart man har förtjänat förtroendet, men det har också getts till mig och då vill man ge tillbaka med mer ledande och rätt attityd, säger han till HD.

Tillsammans med Nilsson och Lubos Horky har han bildat en stark och producerande kedja – där även Isac Solberg har klivit in när Horky varit skadad.

Inför slutspelet menar Olofsson att det fortfarande finns ytterligare en växel att lägga i. Han skapar många chanser – och ser potential att omsätta ännu fler av dem i poäng.

– Men mitt spel är också att skapa mycket för andra runt omkring mig. Så om inte jag är med och gör mål brukar det oftast vara andra killar som är lediga och på rätt plats för att göra mål, säger han till HD.

I kvartsfinalen, som Rögle kliver in i nästa tisdag, väntar Färjestad.

MATCHEN SMAKAR BÄTTRE HOS OSS

O'Learys
ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS

Ämnen i artikeln

Läs också

ANNONS