HockeyNews
PLUS

Foppa vill frysa ner sig: "Vaknar om 400 år"

Peter Forsberg
Foto: Joel Marklund/Bildbyrån

Publicerad: Idag 15:08

FacebookXWhatsApp

Hockeylegendaren Peter Forsberg har testat det mesta för att hålla kroppen i form efter karriären – men nu skämtar han om en minst sagt okonventionell idé: att frysa ner sig själv.

– Då kanske du vaknar om 400 år och så kan cellerna kanske förnyas, säger han till Sportbladet.

ANNONS

Den tidigare världsstjärnan har under sin karriär genomgått hela 22 operationer efter år av tufft spel på isen. Kroppen har tagit stryk, och även i dag känner 52-åringen av sina gamla skador.

Han har gått ner i vikt inför inspelningen av Mästarnas mästare, och tänker hålla sig på den nivån nu. Men Foppa har också låtit tankarna vandra längre än till träning och kost. Han är fascinerad av åldrandet – och har funderat på ett mer futuristiskt sätt att förlänga livet.

– Om du är på väg att kollapsa är det lika bra att frysa ner dig och chansa. Då kanske du vaknar om 400 år och så kan cellerna kanske förnyas. Eller så tar man hjärnan, så flyttar den och du får en ny kropp. Vad vet jag, det har ju hänt rätt mycket de sista 100 åren.

Forsberg berättar att han delat tankarna med sina vänner – dock mest med glimten i ögat.

– Jag har sagt till polarna, på skoj, och jag har inte signat upp mig på något avtal eller så men jag funderar på vilka alternativ som finns. Får väl frysa ned en polare också så jag har någon att hänga med när det är dags att tina upp, säger han.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

PLUS - 1 månad gratis! (säg upp när du vill)

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS