HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Flera fel av Örebro – Eriksson: "Bjuder vi dem på"

Artikelbild
Bildbyrån
ANNONS

Niklas Eriksson var rejält missnöjd efter den första åttondelsfinalen. Han menar att delar som tidigare fungerat föll bort – och att laget inte följde den plan man satt upp.

ANNONS

0–0 efter första perioden. 2–4 efter två. Och till slut 2–6 på hemmais i Örebro.

Det blev en tung kväll för Örebro när Luleå gästade i den första åttondelsfinalen.

Fyra mål inom loppet av åtta minuter i mittperioden avgjorde i praktiken matchen – en uppförsbacke som hemmalaget aldrig hämtade sig från.

Efteråt var Örebros tränare Niklas Eriksson tydligt missnöjd.

– En dålig match, det är de tankarna jag tar med mig, säger han i TV4:s sändning.

ANNONS

Han utvecklar:

– Luleå är mer redo att spela. I slutspel handlar det mycket om att vinna meter för meter och vinna sina dueller – och det gör de från start. Det är inget skönspel direkt.

Örebro gick in i slutspelet med en förbättrad form och ett stabilt försvarsspel – men mot Luleå fanns inte samma struktur.

– Vi tappar puckar, de får vända på oss. Allt det vi har pratat om innan att de är bra på bjuder vi dem på, säger Eriksson.

MATCHEN SMAKAR BÄTTRE HOS OSS

O'Learys
ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS

Läs också

ANNONS