HockeyNews
PLUS

Fintade bort storstjärnan – nu klar för DIF

Charles Hudon
Foto: Bildbyrån

Publicerad: Idag 11:02

FacebookXWhatsApp

Charles Hudon, 31, presenterades under onsdagen som Djurgårdens senaste nyförvärv.

– Vi förväntar oss många poäng, säger Niklas Wikegård till klubbens hemsida.

ANNONS

Djurgården fortsätter att bygga inför den efterlängtade återkomsten till SHL. Under ledning av Niklas Wikegård har klubben nu fått klart med ytterligare ett starkt namn från Nordamerika.

Charles Hudon, 31, presenterades under onsdagen som Djurgårdens senaste nyförvärv. Den poängstarke forwarden kommer närmast från AHL-klubben Ontario Reign, där han fungerade som assisterande lagkapten den gångna säsongen. Hudon noterades för hela 64 poäng (20 mål, 44 assist) på 67 matcher.

Även säsongen innan imponerade kanadensaren, med 54 poäng på 56 matcher. Hudon har dessutom rutin från 134 NHL-matcher, främst i Montreal Canadiens, men han har även representerat Colorado Avalanche.

– En absolut spets som ska vara ett hot i fem mot fem och i fem mot fyra. Charles är en spelare som vill attackera, som vill avgöra och som vill ha pucken. Vi vet att han producerar poäng år efter år och det kommer att bli väldigt spännande att följa honom, kommenterar Djurgårdens sportsligt ansvarige Niklas Wikegård till klubbens hemsida.

ANNONS

Charles Hudon blev aldrig bofast i NHL. Men han hade några fina höjdpunkter där, bland annat när han gjorde sitt första NHL-mål – efter att ha fintat bort Erik Karlsson fullständigt.

För europeiska hockeyfans är Hudon inte helt obekant. Under säsongen 2020/21 spelade han i schweiziska Lausanne, innan han återvände till Nordamerika.

Det är den andra värvningen på kort tid från AHL, efter Mathias Emilio Pettersen som dock är yngre och inte har fått chansen i NHL.

– Jämfört med Emilio befinner sig Charles på ett lite annat steg i karriären. Han har varit proffs i många år, gjort ett antal säsonger i NHL och etablerat sig som en tydlig toppspelare i AHL. Dessutom har han varit en sväng till Europa och spelat för Lausanne. Vi förväntar oss många poäng här, säger Wikegård.

Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS