Teuvo Teräväinen har varit en av de mest framstående finländska spelarna i NHL den här säsongen. På 48 matcher med Carolina Hurricanes har han gjort hela 39 poäng (tio mål och 29 assist).
Nu står det klart att han förlänger sitt kontrakt till säsongen 2023/2024. Det bekräftar Carolinas ägare och general manager Don Waddell.
– Teuvo har förbättrats under varje år i sin NHL-karriär och han har etablerat sig själv som en hörnsten i Carolina nu och i framtiden, säger Waddell enligt NHL.com.
Kontraktet, som alltså gäller över fem säsonger, är värt 27 miljoner dollar.
Teräväinen har varit med det finska landslaget vid World Cup 2016 samt VM 2018. Han var även lagkapten i det finska landslag som tog guld i JVM 2014.
The #Canes have agreed to terms with Teuvo Teravainen on a five-year, $27 million contract extension
— Carolina Hurricanes (@NHLCanes) 21 januari 2019
More Info » https://t.co/uoZUOpVlmRpic.twitter.com/iiu80BV9mW
Här kan du läsa fler nyheter om NHL






