Michal Kempny skadade sig i SHL-premiären och har missat de senaste tre omgångarna. Nu hoppas han snart kunna göra comeback.
ANNONS
Redan i sitt tredje byte mot Växjö Lakers i premiären fick tjeckiske backen Michal Kempny en smäll, och även om han spelade vidare då, medger han i efterhand att det kanske inte var rätt beslut.
Exakt vad för skada det rör sig om vill han dock inte avslöja.
– Jag vill inte gå in på vad det är för skada, det känns bäst att hålla det internt. Det jag kan säga är att jag kan träna på is, men jag har en liten bit kvar till match. Jag hoppas att det blir snart, säger Kempny till GD.
Axel Andersson saknades återigen under måndagsträningen. Han tvingades kliva av lördagens match i förtid och deltog inte på isen under måndagen på grund av en skadekänning.
ANNONS
Nu väntar tre raka bortamatcher för Brynäs – först mot Malmö, därefter Rögle och till sist Frölunda.
ANNONS
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.