Är det hybrisen som smugit sig på?
Det har varit ett genomgående problem för Brynäs under hela säsongsinledningen att allt för många spelare fuskar med saker i det tysta. Som duellspelet, att lämna över ansvaret eller inte jobba klart situationer. I den första perioden mot Rögle vann Brynäs nästan inga fifty-fifty dueller. Och hockey börjar trots allt med det mest grundläggande – att vinna sina närkamper och göra jobbet hela vägen.
Förra säsongen var Brynäs ett föredöme där, men nu syns tendenser till något helt annat. Är det en form av hybris som smugit sig in? Ja, jag tror nästan det. Förra året var man ödmjuka för uppgiften i match efter match, i år känns det som att man litar på att någon annan ska göra jobbet och då blir du snabbt sårbar i hockey.
Spelskickligheten bakifrån
När Brynäs tappade Charles-Edouard D’Astous och Victor Söderström till NHL försvann också den spelskicklighet som bar laget från egen zon förra säsongen. De nya namnen – Michal Kempny, Mattias Norlinder och Robert Hägg – är stabila på sitt sätt, men de besitter inte samma förmåga att lösa pressade situationer och starta omställningar med lugn, precision och fart.
Det har blivit tydligt i inledningen: laget fastnar ofta i egen zon och får svårt att sätta tryck framåt. Mot Rögles forecheck blottades man brutalt och ofta. Dessutom saknas en naturlig back som kan styra ett powerplay med pondus. Här måste sportchef Johan Alcén ta på sig en del av ansvaret. Han har jagat en toppback länge men inte lyckats landa någon. Brogan Rafferty hamnade exempelvis i Växjö och gör nu toksuccé. Han vore som klippt och skuren för Brynäs. Backproblemet måste lösas snabbt om laget ska klättra i tabellen.
Dags att värva ny målvakt!
Damian Claras misstag vid 2–1-målet – när pucken slinker mellan benen – blev kostsamt i dagens match. Det vore dock orättvist att lasta honom helt; Clara var aldrig tänkt som uttalad etta utan som en backup, och hans säsongsinledning har ändå varit godkänd. Problemet är snarare helheten. När Brynäs släpper in så billiga mål som de gjort hittills, dränerar det energi hos hela laget. Det gör att man hela tiden måste jaga och då blottar man sig defensivt i sin tur.
NHL-värvningen Collin Delia har inte motsvarat förväntningarna. Han står ofta stilla på linjen, lämnar returer rätt ut i slottet och har hittills bara en räddningsprocent på 75,38. Det bästa vore bara att bryta och säga att det inte blev som parterna hade hoppats på. Enligt uppgifter jag fått är Johan Alcén redan ute och sonderar målvaktsmarknaden – men alternativen är få och utbudet skralt. Ett namn som ändå sticker ut är amerikanen Jack Campbell. En tidigare förstarundare med starka AHL-meriter, och i dagsläget en klart stabilare lösning än Delia av de få videoklipp jag hunnit titta på.
Underpresterande stjärnor
En annan oroande faktor är att de tänkta toppnamnen inte levererar. Collin Delia har vi redan berört. Stjärnvärvningen Kieffer Bellows var petad och agerade extraforward ikväll och har både visat svagt kroppsspråk och tappat förtroende. Han skulle förmodligen må bättre i en miljö där han får en större roll – just nu känns det som att han inte får ut sitt spel i Brynäs.
Hans forwardskollega Axel Jonsson Fjällby, med en prislapp på en bra bit över 200 000 kronor i månaden, har hittills varit närmast osynlig. Två spelare som skulle vara med och bära detta Brynäs, men som i nuläget snarare tynger laget och tar plats från exempelvis en sån som Michal Svrcek.
Bäckis för osynlig i fem mot fem
Förväntningarna är skyhöga på hemvändaren Nicklas Bäckström – med all rätt. Fem poäng på sex matcher är så klart fullt godkänt med tanke på att han inte spelat på nästan två år, och i powerplay är han fortfarande en enorm tillgång. Men i spel fem mot fem har Bäckström varit för osynlig. Niklas Gällstedt har testat olika lösningar för att hitta rätt omgivning, nu senast med Anton Rödin och Oskar Lindblom, men det har inte klickat.
Att splittra på Johan Larsson och Jakob Silfverberg är förstås inget enkelt beslut med tanke på deras fina start, men kanske är det ändå där nyckeln finns. Silfverberg och Bäckström tillsammans skulle kunna lyfta helheten, samtidigt som Larsson i en annan kedja kan vara den som får fart på både Rödin och Lindblom. Brynäs måste hitta rätt snart – annars blir det allt svårare att motivera den istid som Bäckström har i nuläget.