HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

FBK-forwarden anmäls för agerandet

Artikelbild
Bildbyrån

Oskar Steen anmäls till disciplinnämnden efter en situation under Färjestads kollaps mot Timrå på bortais.

ANNONS

Färjestad fick en drömstart i lördagens möte med Timrå och gick till paus med en tvåmålsledning efter 20 minuter. Men därefter vände matchbilden totalt. Timrå tog över och gjorde åtta raka mål – en upphämtning som säkrade tre poäng.

Nu anmäls dessutom Färjestads Oskar Steen till disciplinnämnden. Det efter en slashing på David Lilja med 28 sekunder kvar av den andra perioden.

"Nr 10 i Timrå kommer in från kortsargen och skjuter ett skott som målvakten lämnar retur på. Steen slår ett kraftigt slag med båda händerna på klubban som träffar Nr 10 över armarna", skriver disciplinnämnden.

Nu riskerar Steen, som stått för elva poäng på 29 grundseriematcher den här säsongen, avstängning. Samtidigt går Färjestad redan tunt på forwardssidan – både Linus Johansson och Joel Kellman är skadade.

ANNONS

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS