Efter en dryg timmes bilfärd längs soliga E4:an gick det nästintill att gå på de spridda stackmoln som lagt sig över Nyköping. I fräscha och kylslagna Stora Hallen inleddes junior-SM, där U16semifinalen mellan Djurgården och Färjestad utgjorde startskottet på en hockeyspäckad mästerskapshelg. Med en rad framtida NHL-draftval och landslagsaktuella talanger skulle det också bli en utmärkt start på påskhelgen.
Full fart framåt, och sen var ramsan slut. Det verkade vara ledmotivet i en förstaperiod som var ren propaganda för hawaiihockey. Man måste bara älska junior-SM. Färjestads inledande press såg ut att chocka favoriterna Djurgården som gick på hälarna i matchens inledande byten. Sen kom chocken.
The Alexander Holtz show
Spänn fast säkerhetsbältena och bara njut av killen med Stockholms vassaste handleder. Pang, pang, pang, pang. Alexander Holtz hittade nätmaskorna fyra gånger om, på mindre än åtta minuter, och stod för en prestation som får en hockeyälskare att längta efter NHL-draften 2020.
Comebacken
Men, skam den som ger sig. Färjestad kämpade sig tillbaka i en match som såg ut vara avgjord bara tio minuter in i första perioden. 4–0 blev till 4–3 och efter en intensiv press mot DIF-kassen kunde Linus Lööf pricka in kvitteringen för värmlänningarna. Och det stannade inte där. Ett stressat Djurgården hade förtvivlat svårt att spela sig ur den egna zonen och drog på sig utvisning efter utvisning. Innan mittenakten nått sitt slut hade också William Karlsson gett FBK ledningen för första gången i matchen.
Det blev också en ledning man aldrig skulle komma att släppa. Två snabba mål fram till 7–4 följdes upp med två till i öppen kasse. Linus Lööf blev hattrickhjälte för sitt Färjestad som såg till att säkra upp den första finalplatsen. Matchen slutade 9–4.
Finalen i U16 SM spelas klockan 11:00 på fredag.
Carl Hallström

