HockeyNews
PLUS

Falu IF förbereder överklagan - efter nekad licens

Foto: Falu IF
Foto: Falu IF
ANNONS

Falu IF har nekats elitlicens och riskerar tvångsnedflyttning från Hockeyettan på grund av en ekonomisk tvist med kommunen. Nu arbetar klubben intensivt med en överklagan och båda parter visar vilja att hitta en lösning.

ANNONS

Förra veckan blev det klart att Falu IF inte uppfyller de ekonomiska kraven för elitlicens i Hockeyettan. Beslutet innebär att Dalalaget riskerar att tvingas ner till Hockeytvåan nästa säsong.

Problemet handlar om en fordran på drygt 1,2 miljoner kronor som Falu IF anser att kommunen är skyldig klubben. Klubben har räknat in denna summa i sitt ekonomiska resultat, men kommunen vägrar att betala ut pengarna.

Tvist om Halltec Arena

Konflikten har sitt ursprung i kommunens beslut att dra in driftstödet till Halltec Arena förra sommaren. Enligt Falu IF skapade detta en mycket svår ekonomisk situation mitt under pågående säsong.

Situationen kompliceras av att kommunen äger isytan och omklädningsrummen, medan klubben kontrollerar tältet. När driftstödet försvann menade Falu IF att kommunen inte längre hade rätt att hyra ut anläggningen utan avtal med klubben. Därför kräver man nu ersättning för tio månaders användning.

Kommunens kultur- och fritidsförvaltning anser däremot att en summa på drygt 200 000 kronor är mer rimlig.

Hopp om snabb lösning

Trots den besvärliga situationen finns det nu ljusglimtar. I ett uttalande på sociala medier meddelar Falu IF att båda parter är angelägna om att hitta en lösning.

"För att överklagan ska gå igenom krävs det att Falu IF och Falu kommun hittar en gemensam, snabb lösning på de tidigare tvisterna"

Klubbens nya ordförande Linn Axelsson Hågevall leder nu förhandlingarna med kommunen. Falu IF betonar att elithockeyn i staden är viktig för både klubben, Falun och hela hockeyrörelsen i Dalarna.

Förutom Falu IF är det även Forshaga IF som nekats elitlicens i Hockeyettan på grund av ekonomiska skäl.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Skriven av

Carl Juborg är chefredaktör på Hockeynews. Han har arbetat som journalist sedan 2004 och har spelat ishockey på division 2 och division 3 nivå - samt den näst högsta juniorserien; J20 Elit. Det närmaste han kom eliten var träningstillfällen med IFK Arbogas hockeyallsvenska lag i början av 2000-talet. Carl arbetat som hockeyscout under flera år och kommer närmast från rollen som vd och klubbchef i hockeyallsvenska Västerås IK.

År 2007 kom Carl Juborg till Expressen där han bevakade sport i form av SHL, fotbollsallsvenskan, Tre Kronor och sedermera svenska herrlandslaget samt Premier League - i rollen som utrikeskorrespondent i Storbritannien. Carl har haft flera operativa chefsroller på Expressen, däribland på Expressens tv-redktion. Mellan 2019-2025 var Carl chefredredaktör och på Norrtelje Tidning.

Carl har utöver SHL-bevakning tidigare - bevakat fyra världsmästerskap i ishockey och en OS-turnering 2014.

Drivet att vara först och nyhetsledande är stimulerande men även att stärka ett redan starkt Hockeynews.

Bästa hockeyminnen, topp 3, live:

  • SM-finalen 2012: Silfverberg som X-factor i ett svårslaget Brynäs.
  • OS-finalen 2014: Crosbys dominans mot Tre Kronor var mäktig att skåda.
  • Conference-finalen 2014: Lundqvist en vägg för sitt Rangers mot Montreal.

Läs också

ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2