NHL-resan från kust till kust presenteras av ATG Sport
NHL-draften presenteras av Olearys
Samuel Fagemo gjorde 25 poäng på 42 SHL-matcher för Frölunda senaste säsongen och var ett självklart namn inför helgens draft – till slut landade han i Los Angeles Kings i andra rundan som 50:e spelaren totalt.
– Jag är bara glad och lättad. Det är så sjukt mycket folk som hjälpt mig på vägen och stöttat mig. Jag är bara glad att jag sitter här nu och pratar och har svårt att förstå det, säger Fagemo.
Hur ser du på LA som klubb?
– Vi hade bra samtal och jag har följt dom länge. Föreningen har ett nytänk nu och satsar nytt och det är bra väder där också. Jag är stolt och glad och taggad att komma dit, säger han och tillägger:
– Det här var bara en sjukt härlig upplevelse. Man satt med familjen och väntade och det var nervöst och en cool upplevelse.
Se hela intervjun med Samuel Fagemo i spelaren.

