HockeyNews
PLUS

Fagemo får topproll i sin Tre Kronor-debut – laget mot Ryssland

Mattias Ek/HockeyNews.se/Bildbyrån
Mattias Ek/HockeyNews.se/Bildbyrån

Publicerad:

FacebookXWhatsApp
ANNONS

STOCKHOLM. JVM-forwarden Samuel Fagemo får en nyckelroll I sin debut i Tre Kronor.

På fredagen gjorde han sin första riktiga träning med A-landslaget i Globen.

ANNONS

Samuel Fagemo vann Champions Hockey League med Frölunda i tisdags kväll. I onsdags kom han till Stockholm och på torsdagen, på morgonvärmningen inför Tre Kronors möte med Tjeckien, gjorde han sitt första lätta ispass med Tre Kronor.


På fredagen var det full fart och i lördagens Tre Kronor-debut tar Fagemo Rögleforwarden Daniel Zaars plats och går in i kedjan med Färjestads Gustav Rydahl och Rögles Leon Bristedt.

ANNONS


– Vi vill inte röra runt i hela laget för att byta in en spelare. Det är bra att få in honom där för då kan han ta hans (Bristedts) plats i powerplay också. Då slipper vi röra runt där också. Vi har inte överdrivet många träningar att jobba med saker och ting. Vi försöker underlätta för spelarna och även laget. Då kände vi att det är en position som han lätt kan hoppa in i, säger förbundskapten Johan Garpenlöv.


ANNONS


Samuel Fagemo var Juniorkronornas poängkung i JVM i Tjeckien för en månad sedan och det är med rätt stora förväntningar han kliver in i Tre Kronor, om än som ersättare för Djurgårdens lagkapten, centern Jacob Josefson.


– Att gå in och ha roligt och spela på det sätt som han gör både i JVM-laget och i Frölunda. Det vet han om också. Det är en spetsspelare som har målskyttet som en av sina stora styrkor. Vi vill gärna, mål kan man inte begära, men att han sätter sig i situationer att kunna göra mål. Att han är egoistisk i de lägena, säger Garpenlöv.


Förutom Daniel Zaar så får Luleåbacken Jesper Sellgren vila mot Ryssland eftersom Skellefteåbacken Arvid Lundberg ska in och spela.


Arvid Lundberg går in bredvid SKA St Petersburg-backen Lukas Bengtsson vilket gör att Luleåbacken Jesper Sellgren hamnar på läktaren mot Ryssland.


– Det är samma sak där. Vi vill inte röra runt för mycket. Arvid har varit med förut och han kliver in med Lukas och kan ta en lite mer defensiv roll bredvid honom. Han har gjort det bra med oss i år. Arvid har inte varit med oss i landslaget tidigare, men klarar av att spela på den här nivån också, säger Johan Garpenlöv.


Tre Kronor-coachen tillägger:


– Det kanske inte gör jätteont att spela mot honom, men han är jäkligt duktig i det defensiva.


LÄS MERFräck debut av Nils Lundkvist – och Bromé tog ett kliv mot VM


Mot Tjeckien stod SKA St Petersburg-målvakten Magnus Hellberg och mot Ryssland är det CSKA Moskvas Lars Johanssons tur att spela.


– Ja, han står, bekräftar Garpenlöv.


Vem som står mot Finland på söndag i Beijer Hockey Games är öppet.


– Det är inte bestämt. Båda får stå en match. Det är Stefan Ladhe (målvaktstränaren) som är ansvarig tillsammans med mig och vi tar en diskussion. De får tävla om det, säger Johan Garpenlöv.


Fakta/Så här ställer Tre Kronor sannolikt upp mot Ryssland på lördagen i Beijer Hockey Games


Målvakter: Lars Johansson, CSKA Moskva (Magnus Hellberg, SKA St Petersburg).


Backpar: Arvid Lundberg, b, Skellefteå, Lukas Bengtsson, SKA St Petersburg – Jonathan Pudas, Skellefteå, Henrik Tömmernes, Genève – Nils Lundkvist, Luleå, Klas Dahlbeck, CSKA Moskva.


Kedjor: Malte Strömwall, Sotji, Oscar Lindberg, Zug, Marcus Nilsson, Färjestad – Samuel Fagemo, f, Frölunda, Gustav Rydahl, Färjestad, Leon Bristedt, Rögle – Dennis Everberg, Rögle, Fredrik Händemark, Malmö, Carl Klingberg, Zug – Mathias Bromé, Örebro, Linus Johansson, Färjestad, Emil Sylvegård, Malmö.


Ej ombytta: Jesper Sellgren, b, Luleå, Daniel Zaar, f, Rögle.


Fakta/Så ser Tre Kronors två powerplay-enheter ut


PP1: Lukas Bengtsson, b, SKA St Petersburg, Oscar Lindberg, f, Zug, Malte Strömwall, f, Sotji, Marcus Nilsson, f, Färjestad och Carl Klingberg, f, Zug.


PP2: Nils Lundkvist, b, Luleå, Jonathan Pudas, b, Skellefteå, Dennis Everberg, f, Rögle, Samuel Fagemo, f, Frölunda och Leon Bristedt, f, Rögle.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Skriven av

Mattias Ek är reporter och krönikör för Hockeynews

Mattias var tidigare reporter och krönikör på Expressen mellan 1998 och 2017, först i Malmö sedan i Stockholm från 2001.

Har varit utsänd på tre OS, World Cup, 19 hockey-VM och en väldig massa slutspel och kval. Gick på Journalisthögskolan i Göteborg och började sedan karriären på Kvällsposten.

Bor i Stockholm och har Hovet och Globen som närmaste hemmaplan.

Största hockeyminne Satt i en perfekt vinkel på pressläktaren i Turin 2006 då Nicklas Lidström sköt OS-guldet till Tre Kronor på pass från Foppa och Sudden.

Läs också

ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2