HockeyNews
PLUS

Experten: Det blir Blomqvists utmaning

Fredrik Söderström, Anton Blomqvist

Publicerad:

FacebookXWhatsApp
ANNONS

TV4-experten Fredrik Söderström analyserar AIK och vad som krävs av dem framöver.

ANNONS

Efter en trevande start på 2024 har AIK hittat formen, bortsett från gårdagens förlust mot ett glödhett BIK Karlskoga. Stockholmslaget har vunnit åtta av de tio senaste omgångarna.
TV4-experten Fredrik Söderström gillar vad han ser från Anton Blomqvists AIK.
– AIK har visat mig att de kommer vara med i racet. De visade i derbyt en kraftfullhet och en bra attityd. De är kaxiga rent hockeymässigt och har en olidligt bra målvaktssida. Det är inte bara den bedömningen jag gör, utan rent statistiskt är de bäst i ligan också. Att ha både Normann och Bibeau som etta och två, det är nästan orimligt egentligen, säger Söderström.

ANNONS

Hyllningen till Persson

Söderström beundras över sportchefen Niklas Perssons arbete. AIK är inget lag som har ligans bästa spetsspelare, men de har bredden för att gå långt.
– De har varit stora i käften men små på plan ibland, men sedan Niklas kommit i sin roll tycker jag att han plockat in bra spelare som gjort sensation. En sådan som Trook, alla fyller en funktion nu på ett helt anant sätt och gör andra spelare som Gynge bättre. De har fått de interna sakerna på bättre plats.

ANNONS

Underskattade spelare

Men trots att AIK inte besitter ligans vassaste spetspelare får givetvis inte fel spelare går sönder.
– Alla har spelare som är extra känsliga, går fel gubbe sönder så kan det bli känbart.
AIK plockade in Anton Olsson på ett lån från Skellefteå, Jake McGrew återvände och Nick Hutchison skrev på för resten av säsongen. Tre bra spelare som Persson hittat, menar Söderström.
– Det är en tunn marknad, ett bra facit. Olsson är en spelare som gör det han ska och han gör det bra. Hutchison är inte tillbaka helt men när han är frisk så kommer det vara en bra förstärkning. Eric Norin och Christoffer Björk är två underskattade spelare i AIK, enligt experten.

ANNONS

"Inte fladdra runt"

Anton Blomqvists viktigaste uppgift framåt blir att se till så att laget inte tappar ödmjukheten. Spetsen som kan utmana de rejält finns i Brynäs, Djurgården och Södertälje.
– De får inte tappa ödmjukheten. Det är ett starkt kollektivt lag och de måste de hålla i. Man kan säga "Never to high, never to low". De får inte fladdra runt utan behöver fortsätta med en bra känsla.
Söderström behåller Brynäs som favoriter, de leder serien och har den bredaste truppen. Men han utesluter inte AIK och de har han sagt i sändningar och utanför TV-rutan.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Skriven av

Linnéa har studerat Kommunikation och PR vid Karlstads universitet. Hon gjorde praktik på Hockeynews under våren 2024 och har därefter varit kvar i verksamheten. Hon har tidigare arbetat som sportreporter på Nya Wermlands-Tidningen, där hon bevakade Färjestad BK, och har även en period bakom sig på Bohusläningen.

Läs också

ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2