Dinamo Minsk i Belarus har lyckats locka till sig sex svenska spelare den här säsongen. Debatten om mänskliga rättigheter har inte trängt djupare in i KHL-hockeyn än så.
Men på isen går det oerhört bra för de svenska spelarna. Anton Lindholm har blivit utsedd till KHL:s bästa back under en av veckorna under hösten.
Och nu är det tre andra svenskar som brinner som höstlöv.
Malte Strömwall var tillbaka i Dinamo Minsk efter skada och slog till med ett hat-trick hemma mot Kunlun inför lite drygt 5 000 åskådare.
Strömwall gjorde två av sina mål i powerplay. Och på övertid slog backen Adam Almquist till med matchvinnande 6–5. Det var hans första mål för säsongen och han hade även två assist i matchen.

Malte Strömwall är svensk skyttekung i KHL och slog till med ett hat-trick för Dinamo Minsk mot Kunlun. Foto: Foto: (c) photo.khl.ru Vyacheslav Tsuranov.
Även Mattias Tedenby hade ett mål och två assist och är med det uppe i tolv poäng, vilket gör honom till poängbäst bland svenskarna i KHL för närvarande.
SKA St Petersburg-målvakten Lars Johansson har hållit nollan fem gånger och toppar alla möjliga målvaktsligor i KHL. Magnus Hellberg har hållit nollan två gånger för bottenlaget Sotji och Adam Reideborn blev matchhjälte för CSKA Moskva när han spikade igen för andra gången i höst i 1–0-segern i derbyt mot Spartak.
Адам сегодня просто стена! 🔴🔵🔝 pic.twitter.com/9gl8ywTICl
— ХК ЦСКА Москва (@hccska) October 11, 2021
Det går bra även för den tidigare Frölundamålvakten Johan Mattsson, som storspelar för Dinamo Riga.
Han har märkt en viss skillnad i spelet jämfört med i SHL.
– Den största skillnaden från den svenska ligan är att KHL har mer utrymme för kreativa spelare. Det är mycket skridskoåkning och press i Sverige, i allmänhet handlar hela spelet om presspel. I KHL har skickliga spelare fler möjligheter att skapa på isen, säger Mattsson till KHL:s hemsida.
Ibland är hockeyn ironisk. I Linköping förra säsongen gick det tungt för den finländske forwarden Niko Ojamäki. Han fick ihop fem mål och 16 poäng på de 48 SHL-matcherna och det räckte inte till ett nytt kontrakt med LHC.
Han har flyttat vidare till KHL och i Vitjaz Podolsk går allt som på räls. Den VM-guldvinnande 26-årige forwarden från Björneborg har redan gjort 17 poäng på sina första 16 KHL-matcher. Tolv av poängen är mål, vilket gör att han toppar skytteligan i KHL…
Fakta/Poängligan för svenskarna i KHL 2020/2021
12 poäng
Mattias Tedenby, f, Dinamo Minsk, 16 matcher, 5 mål + 7 assist, +3, 6 utvisningsminuter
Daniel Zaar, f, Torpedo Nizjnij Novgorod, 16 matcher, 3 mål + 9 assist, ±0, 6 utvisningsminuter
11 poäng
Mario Kempe, f, Dinamo Minsk, 15 matcher, 4 mål + 7 assist, +4, 8 utvisningsminuter
⚡️ Команда – на арене!
— ХК Динамо-Минск | HC Dinamo Minsk (@hcdinamoby) October 12, 2021
📷 Как говорил классик, в человеке должно быть все прекрасно: и лицо, и одежда, и душа, и мысли, и кистевой бросок, и форчек… pic.twitter.com/NdnFXh5STr
Theodor Lennström, b, Torpedo Nizjnij Novgorod, 16 matcher, 4 mål + 7 assist, -5, 4 utvisningsminuter
Lukas Bengtsson, b, Dinamo Minsk, 16 matcher, 2 mål + 9 assist, +4, 4 utvisningsminuter
10 poäng
Malte Strömwall, f, Dinamo Minsk, 8 matcher, 7 mål + 3 assist, +1, 4 utvisningsminuter
Philip Holm, b, Jokerit, 17 matcher, 3 mål + 7 assist, -5, 4 utvisningsminuter
9 poäng
Lucas Wallmark, f, CSKA Moskva, 17 matcher, 4 mål + 5 assist, -1, 8 utvisningsminuter
8 poäng
Linus Hultström, b, Metallurg Magnitogorsk, 16 matcher, 0 mål + 8 assist, -1, 10 utvisningsminuter
7 poäng
Emil Pettersson, f, Spartak Moskva, 15 matcher, 5 mål + 2 assist, ±0, 2 utvisningsminuter
Jakob Lilja, f, Barys Nur-Sultan, 16 matcher, 4 mål + 3 assist, ±0, 2 utvisningsminuter
Jakob Stenqvist, b, Severstal Tjerepovets, 16 matcher, 2 mål + 5 assist, -3, 4 utvisningsminuter
6 poäng
John Norman, f, Jokerit, 17 matcher, 3 mål + 3 assist, -3, 4 utvisningsminuter
Fredrik Händemark, f, SKA St Petersburg, 15 matcher, 2 mål + 4 assist, -1, 2 utvisningsminuter
Adam Almquist, b, Dinamo Minsk, 12 matcher, 1 mål + 5 assist, +4, 8 utvisningsminuter
Tim Heed, b, Spartak Moskva, 17 matcher, 1 mål + 5 assist, -1, 4 utvisningsminuter
5 poäng
Pär Lindholm, f, Ak Bars Kazan, 14 matcher, 3 mål + 2 assist, ±0, 2 utvisningsminuter
Robin Press, b, Severstal Tjerepovets, 16 matcher, 3 mål + 2 assist, -2, 4 utvisningsminuter
Anton Lindholm, b, Dinamo Minsk, 10 matcher, 0 mål + 5 assist, +7, 6 utvisningsminuter
Eric Martinsson, b, Barys Nur-Sultan, 16 matcher, 0 mål + 5 assist, +1, 4 utvisningsminuter
4 poäng
Jacob Berglund, f, Barys Nur-Sultan, 14 matcher, 3 mål + 1 assist, -1, 10 utvisningsminuter
3 poäng
Oscar Lindberg, f, Dynamo Moskva, 3 matcher, 1 mål + 2 assist, +1, 0 utvisningsminuter
Olle Alsing, b, Barys Nur-Sultan, 16 matcher, 1 mål + 2 assist, +2, 4 utvisningsminuter
André Petersson, f, Lokomotiv Jaroslavl, 6 matcher, 0 mål + 3 assist, +3, 2 utvisningsminuter
Lawrence Pilut, b, Traktor Tjeljabinsk, 14 matcher, 0 mål + 3 assist, -1, 12 utvisningsminuter
2 poäng
Klas Dahlbeck, b, CSKA Moskva, 15 matcher, 2 mål + 0 assist, +3, 10 utvisningsminuter
Viktor Svedberg, b, CSKA Moskva, 17 matcher, 1 mål + 1 assist, -1, 6 utvisningsminuter
Oscar Fantenberg, b, SKA St Petersburg, 9 matcher, 0 mål + 2 assist, +2, 7 utvisningsminuter
Maksim Matusjkin, b, Admiral Vladivostok, 11 matcher, 0 mål + 2 assist, -5, 6 utvisningsminuter
1 poäng
Sebastian Wännström, f, Dinamo Riga, 1+ matcher, 1 mål + 0 assist, -3, 2 utvisningsminuter
Anton Wedin, f, Sibir Novosibirsk, 13 matcher, 1 mål + 0 assist, +2, 2 utvisningsminuter
Joakim Nordström, f, CSKA Moskva, 4 matcher, 0 mål + 1 assist, +1, 0 utvisningsminuter
LÄS MER: Placerades på waivers – nu lämnar svenskforwarden KHL-klubben
0 poäng
David Rundblad, b, Sotji, 17 matcher, -1, 13 utvisningsminuter
Fakta/Så här går det för de sex svenska målvakterna i KHL
Lars Johansson, SKA St Petersburg, 11 matcher, 7 vinster, 95,9 i räddningsprocent, 5 nollor
Lars Johansson 🇸🇪 was literally impossible to beat last week, while his colleague Juho Olkinuora 🇫🇮 only allowed one – https://t.co/F16QqQJbaw presents the best players from each country 🇸🇪🇨🇦🇨🇿🇫🇮.https://t.co/UzRUX7cWZU
— KHL (@khl_eng) October 13, 2021
Johan Mattsson, Dinamo Riga, 14 matcher, 5 vinster, 93,3 i räddningsprocent
Adam Reideborn, CSKA Moskva, 7 matcher, 4 vinster, 92,2 i räddningsprocent, två nollor
Magnus Hellberg, Sotji, 13 matcher, 4 vinster, 92,1 i räddningsprocent, två nollor
Anders Lindbäck, Jokerit, 11 matcher, 7 vinster, 89,9 i räddningsprocent, en nolla
Oscar Dansk, Spartak Moskva, 8 matcher, 1 vinst, 88,6 i räddningsprocent
***
Jesper Olofsson är kvar som ledare i både poäng- och skytteligan i Schweiz. Han har prickat in tio mål och gjort 19 poäng på 14 matcher för SCL Tigers.
Langnau-klubben vill redan nu förlänga hans kontrakt, men det kan bli knepigt med tanke på hans utdelning och form. Fortfarande finns en dröm om att spela hockey i Nordamerika nästa säsong.
Även Mathias Bromé (Davos, 15 poäng på 13 matcher), Niklas Hansson (Zug, 15 poäng på 13 matcher) och Henrik Tömmernes (Genève-Servette, 15 poäng på 12 matcher) snittar över en poäng per match och finns med på topp tio i poängligan.
***
Björklöven-fostrade backen Jacob Andersson, 26, verkar ha fattat ett klokt beslut genom att flytta vidare till den finska ligan. I Skellefteå blev det inte så mycket speltid, men i Björneborgsklubben Ässät spelar han 19 minuter per match.
Så på 13 matcher har han stått för tio assist och är med det poängbäst bland svenskarna i den finska ligan. Förra säsongen hade Jacob Andersson sju assist på 42 matcher i SHL hos Skellefteå. Och där blev det lite drygt nio minuters istid när han spelade.

Jacob Andersson har flyttat från Skellefteå till Ässät och får nu tio minuter mer i speltid per match. Foto: Bildbyrån.
När det kommer till målskytte är det den förre trotjänaren i Djurgården, Henrik Eriksson, och forwardskollegan Adam Brodecki, som är bäst av svenskarna så här långt.
Både Eriksson (Vasa Sport) och Brodecki (Jyp) har gjort fem mål på elva respektive tio matcher.
***
I Tyskland har Andreas Thuresson fått en bra start i Köln där han har gjort sex mål och fyra assist på tio matcher. Med det är den 33-årige högerskytten bäst i sitt lag.
Den stora nyheten den senaste veckan i DEL är annars att NHL-centern Frans Nielsen valde att skriva på för Eisbären Berlin, som ett led i sina förberedelser inför OS-spel med Danmark i februari.
