Det blev inga NHL-matcher i Edmonton för den tidigare Frölunda- och Färjestadsbacken Theodor Lennström.
Den 27-årige stockholmaren har bytt AHL-spel i Bakersfield mot KHL och Torpedo Nizjnij Novgorod.
Där ingår spelskicklige Lennström i powerplay och han gör ett riktigt stabilt jobb. 14 poäng (4 + 10) på 19 matcher i KHL kan jämföras med de åtta poäng (4 + 4) som han hade under inledningen i Frölunda förra hösten.
Som bäst i SHL under en säsong har Lennström fått ihop 16 poäng (5 + 11) och det var på 47 matcher i Färjestad 2017/2018, så visst går den skicklige backen mot ett nytt personligt poängrekord i en högstaliga.
Theodor Lennström är femma i backarnas poängliga i KHL och med sina fyra mål är han trea i backarnas skytteliga, vilket är lika många mål som Jokerit-backen Philip Holm har fått ihop.
LÄS MER: Har inlett tungt i KHL – nu kan svensken få ny huvudtränare
Eric Martinsson får ett stort förtroende i Barys Nur-Sultan där han spelar över 23 minuter per match, vilket ger honom en fjärdeplats i istidsligan.
Sebastian Wännström har fått lämna Dinamo Riga efter tio matcher och bara ett mål. Nu ska han hjälpa den schweiziska nykomlingen Ajoie.
Fakta/Poängligan för svenskarna i KHL 2020/2021
14 poäng
Mattias Tedenby, f, Dinamo Minsk, 18 matcher, 5 mål + 9 assist, +2, 6 utvisningsminuter
Theodor Lennström, b, Torpedo Nizjnij Novgorod, 19 matcher, 4 mål + 10 assist, -2, 4 utvisningsminuter
13 poäng
Daniel Zaar, f, Torpedo Nizjnij Novgorod, 18 matcher, 4 mål + 9 assist, +1, 6 utvisningsminuter
Philip Holm, b, Jokerit, 19 matcher, 4 mål + 9 assist, -7, 10 utvisningsminuter
12 poäng
Malte Strömwall, f, Dinamo Minsk, 10 matcher, 8 mål + 4 assist, +3, 4 utvisningsminuter
Mario Kempe, f, Dinamo Minsk, 17 matcher, 4 mål + 8 assist, +5, 8 utvisningsminuter
11 poäng
Lukas Bengtsson, b, Dinamo Minsk, 18 matcher, 2 mål + 9 assist, +4, 4 utvisningsminuter
10 poäng
Linus Hultström, b, Metallurg Magnitogorsk, 18 matcher, 2 mål + 8 assist, ±0, 10 utvisningsminuter
9 poäng
Lucas Wallmark, f, CSKA Moskva, 18 matcher, 4 mål + 5 assist, -2, 12 utvisningsminuter
Tim Heed, b, Spartak Moskva, 19 matcher, 1 mål + 8 assist, ±0, 4 utvisningsminuter
.@heedtim 🇸🇪 is always aware. What a pass! pic.twitter.com/LvM1MOoDoG
— KHL (@khl_eng) October 18, 2021
8 poäng
Emil Pettersson, f, Spartak Moskva, 17 matcher, 6 mål + 2 assist, -2, 2 utvisningsminuter
Emil Pettersson 🇸🇪 ties game with 18 seconds left, Sergei Shirokov wins it in OT – Spartak owns this #MoscowRivalry! pic.twitter.com/sfFQA84ohW
— KHL (@khl_eng) October 18, 2021
Jakob Lilja, f, Barys Nur-Sultan, 19 matcher, 4 mål + 4 assist, -1, 2 utvisningsminuter
Jakob Stenqvist, b, Severstal Tjerepovets, 18 matcher, 3 mål + 5 assist, -3, 6 utvisningsminuter
6 poäng
John Norman, f, Jokerit, 19 matcher, 3 mål + 3 assist, -7, 4 utvisningsminuter
Robin Press, b, Severstal Tjerepovets, 18 matcher, 3 mål + 3 assist, -6, 6 utvisningsminuter
Fredrik Händemark, f, SKA St Petersburg, 15 matcher, 2 mål + 4 assist, -1, 2 utvisningsminuter (flyttat till Malmö)
Adam Almquist, b, Dinamo Minsk, 14 matcher, 1 mål + 5 assist, +2, 10 utvisningsminuter
5 poäng
Pär Lindholm (skadad), f, Ak Bars Kazan, 14 matcher, 3 mål + 2 assist, ±0, 2 utvisningsminuter
Anton Lindholm, b, Dinamo Minsk, 12 matcher, 0 mål + 5 assist, +8, 8 utvisningsminuter
Eric Martinsson, b, Barys Nur-Sultan, 18 matcher, 0 mål + 5 assist, -1, 8 utvisningsminuter
4 poäng
Jacob Berglund, f, Barys Nur-Sultan, 17 matcher, 3 mål + 1 assist, -1, 10 utvisningsminuter
Olle Alsing, b, Barys Nur-Sultan, 19 matcher, 1 mål + 3 assist, +1, 4 utvisningsminuter
3 poäng
Oscar Lindberg (skadad), f, Dynamo Moskva, 3 matcher, 1 mål + 2 assist, +1, 0 utvisningsminuter
André Petersson (skadad), f, Lokomotiv Jaroslavl, 6 matcher, 0 mål + 3 assist, +3, 2 utvisningsminuter
Lawrence Pilut, b, Traktor Tjeljabinsk, 16 matcher, 0 mål + 3 assist, +1, 12 utvisningsminuter
LÄS MER: Lista: Den svenske forwarden bland de bäst betalda spelarna i KHL
2 poäng
Klas Dahlbeck, b, CSKA Moskva, 15 matcher, 2 mål + 0 assist, +3, 10 utvisningsminuter
Anton Wedin (skadad), f, Sibir Novosibirsk, 14 matcher, 1 mål + 1 assist, +3, 2 utvisningsminuter
Viktor Svedberg, b, CSKA Moskva, 20 matcher, 1 mål + 1 assist, -4, 8 utvisningsminuter
206 cm (6' 7'') of Viktor Svedberg 🇸🇪 pic.twitter.com/9O9CmDJdHz
— KHL (@khl_eng) October 16, 2021
Oscar Fantenberg, b, SKA St Petersburg, 12 matcher, 0 mål + 2 assist, +3, 9 utvisningsminuter
Maksim Matusjkin, b, Admiral Vladivostok, 12 matcher, 0 mål + 2 assist, -6, 8 utvisningsminuter
1 poäng
Sebastian Wännström, f, Dinamo Riga, 1+ matcher, 1 mål + 0 assist, -3, 2 utvisningsminuter (flyttat till Ajoie)
Joakim Nordström (skadad), f, CSKA Moskva, 4 matcher, 0 mål + 1 assist, +1, 0 utvisningsminuter
LÄS MER: Storklubben vinner dragkampen om den finländske stjärnbacken
0 poäng
David Rundblad, b, Sotji, 20 matcher, +1, 13 utvisningsminuter
Fakta/Så här går det för de sex svenska målvakterna i KHL
Lars Johansson, SKA St Petersburg, 13 matcher, 8 vinster, 93,9 i räddningsprocent, 5 nollor
Johan Mattsson, Dinamo Riga, 16 matcher, 7 vinster, 93,0 i räddningsprocent
Adam Reideborn, CSKA Moskva, 9 matcher, 5 vinster, 91,9 i räddningsprocent, två nollor
Magnus Hellberg, Sotji, 16 matcher, 4 vinster, 91,6 i räddningsprocent, två nollor
Anders Lindbäck, Jokerit, 13 matcher, 8 vinster, 89,7 i räddningsprocent, en nolla
Oscar Dansk, Spartak Moskva, 8 matcher, 1 vinst, 88,6 i räddningsprocent
***
Det råder inget tvivel om att SCL Tigers har gjort ett klipp genom att värva Jesper Olofsson. Den 29-årige forwarden gjorde riktigt skapliga 23 poäng (10 mål, 13 assist) på 32 matcher för Bern förra säsongen.
Men Olofsson verkar redan trivas dubbelt så bra i Langnau. Där har den tidigare Färjestadsforwarden öst in 23 poäng (12 + 11) på 16 matcher. Han har alltså gjort lika många mål som förra säsongen fast på halva antalet matcher.
Dessutom har Jesper Olofsson stått för poäng i elva matcher i följd. I varje match sedan den 21 september har han gjort minst en poäng.
Därför toppar han också poängligan i Schweiz. Davos-forwarden Mathias Bromé är sjua med sina 16 poäng (5 + 11) på 14 matcher. Även Genève-backen Henrik Tömmernes är på topp tio med 16 poäng (1 + 15) på 14 matcher.
***
Ex-djurgårdaren Henrik Eriksson är poängbäst av svenskarna i den finska ligan. Den extremt hårdobbande forwarden har stått för sex mål och fem assist för sin nya klubb Sport från Vasa.
Två av hans sex mål har varit matchvinnande. För den som gillar plus/minus kan man konstatera att ”Hank” har varit inne på 13 mål framåt och bara fyra mål bakåt. Det ger med andra ord +9 på 14 matcher. Starka papper.
Faktum är att Henrik Eriksson toppar plus/minusligan i vårt östra grannland. Och hans lagkamrat, den tidigare HV71- och Djurgårdsbacken Emil Johansson, har +7 och är på en sjunde plats i plus/minus.
***
Ex-brynäsaren Joacim Eriksson får massor av speltid i Schwenningen i den tyska ligan. Det har blivit lite av en svenskklubb i DEL eftersom backen Niclas Burström och forwardsduon Max Görtz och Patrik Lundh också spelar där den här säsongen.
Eriksson är tvåa i målvaktsligan om man gör en lista över de som har spelat tio matcher eller mer. Joacim Eriksson, 31, har spelat 13 matcher och ligger på 92,0 i räddningsprocent. Det här är SM-guldvinnarens andra säsong i Schwenningen och han har ett år kvar på sitt kontrakt, som löper till 2023.
Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)