Semestern är över för Brynäs. Gävlelaget, som missade slutspel, drog igång försäsongsträningen förra veckan.
– Jag tycker det känns skönt att komma igång. Vi har haft en bra vecka där vi kört hårt och bra. Man var öm i kroppen i början, men nu börjar det släppa lite, säger målvakten Joacim Eriksson.

Brynäs missade slutspel i år och nu hoppas Joacim Eriksson att laget ska ta revansch kommande säsong. FOTO: Bildbyrån.
29-åringen vände tillbaka till Brynäs inför den förra säsongen, efter nio säsonger i andra klubbar (däribland Skellefteå, Dinamo Riga och Djurgården). Men återkomsten blev inte alls som planerat, i alla fall inte inledningsvis. Eriksson opererade ett skadat knä i juni och var borta till december. Med tanke på att stora delar av uppbyggnadsfasen förstördes förra sommaren är Eriksson glad över att få vara hel och frisk nu.
– Riktigt skönt att köra från start och få en hel sommar. Nu kan jag bygga upp kroppen i lugn och ro, och det känns bra redan från start. Jag känner mig stark. En spännande sommar. Jag ser fram emot att få bygga på detaljer, säger Eriksson, som hade 91,6 i räddningsprocent den gångna säsongen.
Är det något speciellt du fokuserar på den här försäsongen?
– Det är allround-träning, och att vara stark på så mycket som möjligt. Kanske att jag jobbar lite mer med rörlighet än tidigare. Försöka vara lite mer noggrann är tidigare, säger Eriksson, som berättar att laget ändrar lite i träningsupplägget den här sommaren.
– På onsdagar kommer vi att köra yoga. Annars är det rätt likt som förra året, säger han.
– Sedan har vi sagt ännu högre krav på varandra och pusha varandra. Ge både feedback och kritik när det behövs. Vi kände efter förra året att vi är tvungna att ställa krav redan från början, säger Eriksson.
Var det lite att det joggades runt förra året eller?
– Nej, inte så. Mer att vi har den inställningen från start. Vi ska ha höga krav på varandra och krav på att vi ska vara ett topplag. Att vi har det kravet och inte är nöjda, säger Eriksson.
Brynäs fick aldrig riktigt till det den gångna säsongen, men de hade ändå chans på en åttondelsfinalplats in i det sista, men den knep till slut Örebro. Därmed fick Brynäs nöja sig med en elfteplats.
– Det var väldigt tufft. Jag tyckte inte vi fick ihop det som vi ville. Vi är inte nöjda med att komma elva. Vi får lära oss och gå vidare. Brynäs ska vara ett topplag och det strävar vi efter. Att vi åkte ut så tidigt kommer att sporra oss till nästa säsong, säger Eriksson.
På spelarsidan kommer det att bli en hel del förändringar i Brynäs till kommande säsong. Klart är att exempelvis att målvakten David Rautio samt backstjärnorna Simon Bertilsson samt Ryan Gunderson lämnar. In har Gävlelaget så här långt värvat Marcus Westfält samt Västeråstrion Lukas Zetterberg, Alexander Lindelöf och Samuel Ersson.
– Det blir jäkligt spännande att se dem. De har inte kommit än, men det ska bli kul få träffa dem och få in dem i gruppen. Vi ska hjälpa dem att komma in i gruppen tidigt, säger Eriksson.

Samuel Ersson lämnar Västerås för Brynäs inför den kommande säsongen. FOTO: Bildbyrån.
Det blir alltså Eriksson och 19-årige Ersson som bildar Brynäs målvaktspar nästa säsong. Ersson kommer från en riktigt stark säsong i allsvenskan och han belönades med Guldgallret, som ligans bästa junior.
– Ska jag vara ärlig har jag inte så bra koll på honom. Man har hört lite under säsongen, men då har man fullt fokus på det man själv ska göra. Men jag har hört att det ska vara en duktig målvakt och en bra kille. Det kommer att bli bra, både för han och mig att tampas ihop, säger Eriksson.
19-årige Ersson, som stod fyra matcher i JVM i vintras, är just nu med på Tre Kronors förberedelseläger inför VM. Men även om Ersson kommer från en bra säsong siktar Eriksson på att bli lagets förstemålvakt.
– Jag har höga förväntningar på mig själv. Det spelar ingen roll vem man har bredvid sig, man vill alltid spela så mycket som möjligt. Jag kommer att ha samma tanke i år, att spela så mycket som möjligt, säger Eriksson.

