Efter en mållös förstaperiod bjöds det på desto fler mål i andra perioden mellan Dallas och Minnesota när de två stötte ihop med varandra i American Airlines Center i Dallas. Hemmalaget kunde inom loppet av tio minuter gå från 0–0 till ledning 3–0, vilket kom att bli ett avgörande ryck.
Joel Eriksson Ek kunde reducera för Minnesota med knappt två minuter kvar av mellanakten efter att han parkerat framför Dallaskassen och serverats öppet mål av Kirill Kaprizov. För Eriksson Ek innebär det att han nu är uppe i 42 poäng den här säsongen på 50 spelade matcher, vilket gör att han stormar mot ett nytt personligt poängrekord då det tidigare är 49.
Närmare än Eriksson Eks tröstmål kom Minnesota däremot inte utan i slutminuterna av tredje perioden kunde Roope Hintz fastställa slutresultatet i tom bur då Filip Gustavsson gett plats för en extra utespelare.
– Det var en skön seger för oss. De gjorde det svårt för os, de är stora och fysiska och kom hit och försökte få oss att spela på samma sätt. Och jag älskar på sättet vi svarade upp på det, vi la oss inte ned utan spelade på exakt det sätt man måste göra mot sådana här lag, säger Dallastränaren Peter DeBoer.
Gustavsson stod för 33 räddningar i Minnesotamålet.
Dallas Stars–Minnesota Wild 4–1 (0–0, 3–1, 1–0)
Mål, DAL: Jamie Benn, Radek Faksa, Jani Hakanpää, Roope Hintz
Mål, MIN: Joel Eriksson Ek
Skott: 37–39 (14–9, 12–15, 11–15)









