Inför, under och efter matchen låg mest fokus på Torontobacken Mark Giordano.
Den 38-årige backen anlände innan bytesfönstret stängde och då han är född i just Toronto blev det såklart en väldigt speciell match när han gjorde sin första match någonsin för Maple Leafs.
Men när det hela skulle komma att avgöras var det alltså en svensk som tog på sig matchvinnarrollen.
Med knappt fem minuter kvar avslutade Engvall nämligen en två mot etta i numerärt underläge, där han lurade ned en motståndare på isen innan han gjorde 3–2 för Toronto, en ledning som man aldrig släppte.
Målet var Engvalls elfte för säsongen och första i numerärt underläge.
– Vi gör ett rätt så bra jobb med att göra det svår för motståndarna. Vi har bra struktur på spelet och sedan använder vi vår fart för att skapa chanser, säger Engvall om lagets spel i numerärt underläge.
Toronto Maple Leafs–New Jersey Devils 3–2 (0–0, 2–2, 1–0)Mål, TOR: Ilja Michejev, Mitchell Marner, Pierre Engvall
Mål, NJD: Damon Severson, Nico Hischier
Skott: 31–22 (11–3, 11–11, 9–8)
***
SE OCKSÅ: HockeyNews.se träffar Pierre Engvall








