Kommentarer
Silly, analyser & senaste nytt Lås upp hela sajten – få PLUS. (säg upp när du vill)
Tre Kronor har betytt mycket för Nils Ekman. Så mycket att tårarna rinner längs kinderna när han i Prime Videos nya dokumentärserie om landslaget minns tillbaka på ett särskilt ögonblick från sin karriär.
Nils Ekman har en lång och gedigen erfarenhet från både klubb- och landslagshockey. Efter att ha avslutat sin spelarkarriär har han haft flera ledande roller – bland annat som general manager för olika lag i Djurgården, assisterande tränare i SHL och ungdomslag, samt senast som förbundskapten för Sveriges U16-landslag.
Under sin aktiva karriär representerade Ekman Tre Kronor vid flera tillfällen. Han minns tydligt hur mycket landslaget har betytt för honom – både som spelare och som person.
– Man är en individuell idrottare i en lagidrott. Att få vara med i Tre Kronor... det är jävligt stort... och ha ens namn på ryggen.. Det här var inte planerat, det här, säger Nils "Nisse" Ekman, samtidigt som tårarna rinner nedför kinderna i Prime Videos nya dokumentär om Tre Kronor.
Ett ögonblick Nils Ekman minns särskilt väl är sitt första mål i Tre Kronor. Matchen spelades i Globen – och det var klassiska rivalen Finland som stod för motståndet. Ekman beskriver hur han höll sig kvar längs sargen och skickade iväg en puck mer på chans än något annat. Pucken letade sig in vid första stolpen, där den finske målvakten inte lyckades täta tillräckligt.
– Det kommer jag aldrig glömma, säger han.
Ekman avslutade sin karriär som spelare i Djurgården efter säsongen 2011/12.
Silly, analyser & senaste nytt Lås upp hela sajten – få PLUS. (säg upp när du vill)