Arizona svenska lagkapten ådrog sig en knäskada i förra veckans match mot Ottawa och tvingades stå över nästkommande match mot Montreal. Den första han stod över på grund av skada på nästan tre år.
Tränat med laget senaste dagarna
Tacksamt nog väntade ett planerat uppehåll i NHL som gav Ekman-Larsson över en vecka på sig att återhämta sig. Han har tränat med laget de två senaste dagarna och fanns med på gårdagens morgonvärmning, men det var fortfarande osäkert om han skulle spela.
Men när laget entrade isen i SAP Center i San Jose fans Ekman-Larsson med och bildade backpar tillsammans med Niklas Hjalmarsson och han fick fullt förtroende med detsamma. Med 26 minuter och 30 sekunder spelade han överlägset mest av alla i Arizona när de föll efter förlängning.
Hemmalaget saknar Erik Karlsson som missar sin fjärde raka match på grund av en underkroppsskada.




