Victor Ejdsell fick en drömkväll i återkomsten till SHL efter två år utomlands. Färjestad körde över Örebro med hela 7–0 – och själv presenterade sig Ejdsell med ett riktigt läckert mål.
– Det är svårt att slå det. Även om vi är effektiva tycker jag framför allt att vi lägger ner jobbet och spelar jäkligt bra hockey i 60 minuter. Det är jag nästan mer nöjd med än att vi vinner med 7–0. Ingen faller ur ramen, utan vi bara kör på. Fyra kedjor gör det otroligt bra, säger han.
Redan i den första perioden slog Ejdsell till. Efter en fin individuell prestation tog han sig fram mot mål och satte sin egen retur till 2–0.
– Jätteskönt att se den gå in. Jag tycker att vi gör det bra i powerplay generellt och är effektiva. På mitt mål går de bort sig lite eftersom de vill vara så tokaggressiva i uppspelsfasen. Det var skönt att vi hade den där edgen och ville gå mot mål direkt.
Färjestads offensiva bredd syntes också tydligt i målprotokollet. Samtliga sju mål gjordes av olika spelare. Förutom Ejdsell hittade även Per Åslund, Radim Zohorna, Axel Bergkvist, Viktor Lodin, Marcus Johansson och Jack Berglund nätet.
– Ja, gud ja. Jag tycker att vi visar upp en jäkla styrka. Vi har fyra kedjor som är tunga, skickliga och sugna på att göra rätt saker. Då får man också belöning till slut.
”Jättestolt över gruppen”
Färjestad hade 4–0 redan efter den första perioden och gick in i den tredje med en 6–0-ledning. Trots att matchen tidigt var på väg att rinna iväg tycker Ejdsell att laget visade styrka genom att fortsätta hålla uppe tempot.
– Jättebra. Det är lätt att man blir passiv eller slår av på tempot efter en sådan start och då bjuder man in motståndaren i matchen. Jag är jättestolt över gruppen som bara fortsätter tro på det vi gör och fortsätter köra.
En mer ovanlig syn under premiären var att flera Färjestadsspelare drabbades av kramp.
– Fyra gubbar tror jag, haha. Jag har aldrig varit med om något liknande.
Den höga temperaturen inne i Löfbergs Arena kan ha varit en bidragande orsak.
– Jag har aldrig varit med om något liknande. Det var så kopiöst varmt i första perioden, inte konstigt att flera spelare fick kramp.
Hyllar stödet i återkomsten
Något Ejdsell desto hellre pratade om var mottagandet från publiken. Efter två år utomlands var han tillbaka på isen i Löfbergs Arena – och fick återigen uppleva trycket från läktarna.
– Mer än man kan önska, skulle jag påstå. Det var kopiöst varmt i första perioden och det slog ut oss lite i andra. Men det var en otroligt fin känsla att vara tillbaka och höra trycket.
Ejdsell spelade tillsammans med Marián Studenič och Linus Johansson i premiären. Efter en lång försäsong känner han att bitarna börjar falla på plats.
– Bra. Som en försäsong brukar vara har det varit lite upp och ner och lite rostigt. Jag har haft en bra sommar med tuff träning och det har varit en ganska tuff försäsong generellt. Kroppen och händerna har inte alltid varit på rätt plats, men det är lite det som är syftet också. Man ska gnugga hårt för att sedan kunna släppa efter och få den här goa känslan som vi har i dag.