Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
Christoffer Ehn väntar på en chans i VM. Samtidigt följer han sitt Linköping och värvningarna som kommit in.
För Hockeynews pratar han om
✓ LHC-bygget: "Känns som de gör vad de kan"
✓ Det kan få LHC att lyfta
✓ Tunga säsongen: "Känner föreningens vikt"
✓ Att vara en del av VM-truppen
Linköping hade en tung säsong, men har minst sagt växlat upp sedan säsongen tog slut. Värvningarna av Theodor Lennström och Fredrik Karlström har gett nytt hopp om att vara med i toppen nästa säsong.
– Det känns som att de gör det de kan uppifrån för att fortsätta driva det här bygget framåt. Som sagt, jag tror att det är stor revanschlust också för dem som kommer tillbaka. Och krydda upp det med duktiga spelare så kan det bli kul, säger Christoffer Ehn, som även nämner målvakten Waltteri Ignatjew.
Ni får ju ett riktigt superlag, eller?
– Ja, det känns som det. Det är väl något som man kände i fjol från starten på sommaren, att vi ska ta fler steg. Men det är ju så med sport ibland, ibland klaffar det inte. Man hittar inte rätt. Då är det lätt att det rinner ifrån en. Kan vi lära oss något av det och få en bättre kollektiv start, och bygga en stabilitet så tror jag det finns mycket spets att ta av.
Några av nyförvärven har han hunnit träffa innan han lämnade Linköping för att ansluta till VM-truppen.
– Det var fem-sex stycken och tränarteamet. Det var en liten prestation och då hängde jag med. Det känns som att jag ville vara med på det och få ansikten och namn på allihopa. Det är några som man inte har träffat innan. Det var (David) Bernhardt, (Johan) Södergran och (Oliver) Johansson. Det var ändå ett gäng nya killar där. Det känns kul.
Lennström har du inte sprungit på eller?
– Nej, inte så. Men det känns som en otrolig bra hockeyspelare att få in. Det känns tryggt.