SHL presenteras av:
BAUHAUS bygger svensk hockey
Olli Palola öste in 21 mål under sina 52 matcher i Växjö säsongen 2016/2017. Men i Rögle har finländaren inte fått målskyttet att lossna riktigt än. På 21 matcher har det blott blivit tre mål och nio assist.
Men i förlusten mot Färjestad i torsdags bröt han dock en nio matcher lång måltorka – och lättnaden var påtaglig efteråt.
– Jag vill inte ens tänka på hur många matcher det var sedan sist. När man är van vid att göra mycket mål så är det klart att det är skönt att få göra mål igen efter att ha varit mållös så pass länge.
– Jag har varit i den här situationen förut och vet att man måste jobba hårt för att det till slut ska lossna. Förhoppningsvis ger det här målet lite självförtroende inför fortsättningen, säger han.
Har det varit frustrerande för dig?
– Så klart är det alltid frustrerande när du har chanser, men så länge laget vinner så spelar det inte så stor roll. När laget förlorar så känns det så klart ännu värre. Jag har varit med så långe nu och vet att det bara handlar om att jobba hårt för att få det att lossna.

Olli Palola jublar efter sitt mål mot Färjestad. Foto: Bildbyrån
Olli Palola inledde högt upp i laget, men i takt med att produktionen tunnats av med tiden har forwarden flyttats ner i hierarkin. Nu bildar han en kedja med Brady Ferguson och Adam Edström.
– Vi har fyra bra kedjor och jag gillar vår kedja. De senaste två matcherna har vår lina spelat bra hockey och skapat mycket chanser. Det är tuff konkurrens och det gäller bara att jobba hårdare för att få mer istid, säger han.
Med andra ord är du inte missnöjd?
– Nej, inte alls. Jag har stor erfarenhet och har varit i den här situationen förut. Jag har aldrig vunnit något mästerskap och det är det enda mål jag har i år. Det spelar inte så stor roll vilken för roll jag har, bara jag hjälper laget på något sätt.
I sista matchen inför jul väntar Skånederbyt mot Malmö på torsdagen. Då får Rögle och Olli Palola chans att inleda en ny mål- och segersvit.
– Jag tycker verkligen att vi spelat väldigt, väldigt bra den senaste tiden. Till slut kommer förlusten, det är sådan sporten är. Vi måste fortsätta jobba hårt och hålla bollen i rullning. Malmö är ett bra lag så det gäller att komma ut bra från start, säger han.
***
Bra artikel? Värd en kaffe & mazarin – för en månads läsning? Swisha till 123 529 7163.´

