I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se
Efter tre månader – forwarden tillbaka

ANNONS
Erik Thorell gör comeback efter drygt tre månaders frånvaro – och han är inte ensam, då hela laget nu är tillgängligt för spel.
Erik Thorell stod för en stark säsong innan han ådrog sig en handledsskada i november, men när laget nu reser till Örebro är han redo för comeback - och för första gången på länge är hela Frölunda tillgängligt för spel.
– Ja, det är så klart inte roligt. Man vill ju vara med och spela, men tyvärr så händer det och då får man göra det bästa man kan så man är i så bra form som möjligt när man kommer tillbaka, säger Thorell till Rakapuckar.
ANNONS
Alltså är följande spelare redo bortsett från Thorell: Nicklas Lasu, Noah Dower Nilsson, Tom Nilsson, Linus Högberg och Filip Hasa.
– Det ökar ju både spets och bredd och konkurrens om bäst för dagen spelar. Det blir en massa bra saker i det, tror jag, som vi ska dra nytta av. Så det är klart att … alla behöver ju vara superbra på träning för att få spela. Det går inte att ”panta” en träning som man kanske kunde göra förut och spara sig och sådant utan farten går ju upp och intensiteten. Vi får ju upp kvalitén, säger Robert Ohlsson till Rakapuckar.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSHalva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
ANNONS



