Guldpucken har delats ut till svensk hockeys bästa spelare sedan 1956, men det var först inför säsongen 2014/2015 som reglerna justerades och det gjordes möjligt även för spelare i utländska ligor att vinna priset.
Priset delas ut av Expressen och Svenska Ishockeyförbundet och i år tilldelas det William Karlsson.
– Vem hade trott det här för ett år sedan? Det har varit ett galet år och nu sitter jag med den här. Jag känner till Guldpuckens historia och alla kända namn som vunnit priset tidigare. Flera av dem var mina idoler när jag växte upp, säger han till Expressen.
William Karlssons säsong har varit minst sagt fantastisk efter trejden från Columbus. Han sköt 43 mål i NHL och tog Vegas Golden Knights till Stanley Cup-final under klubbens första säsong.
– Jag har alltid trott att jag skulle kunna göra mer än vad jag gjorde i Columbus även om jag inte vågade hoppas på att göra 43 mål, men jag tyckte att om jag skulle få en chans så hade jag mer inom mig. Det har varit en kul säsong även om det så klart är tufft att förlora en final. Men Washington gjorde en jättebra finalserie och förtjänade att vinna. Tittar jag tillbaka tycker jag att vi ändå gjorde ett jättebra jobb, säger han.
Så lyder juryns motivering:
“Ännu ett svenskt VM-guld när Tre Kronor för andra året i rad fixade guldmedaljerna, tre svenska spelare vann Stanley Cup med Washington Capitals och i SHL förbluffade junioren Elias Pettersson oss alla med sin rekordsäsong. Svensk hockey fortsätter rada upp fina framgångar. Men i hård konkurrens var det ändå en spelare som utmärkte sig mer än alla andra säsongen 2017/18. När Las Vegas fick ett NHL-lag inför säsongen så fick staden också en svensk publikfavorit och en ny superstjärna i NHL. Värvningen av William Karlsson var högsta vinsten för Vegas. Alexander Ovetjkin och Patrik Laine var de enda spelare i ligan som gjorde fler mål än Karlsson under grundserien. Med sina 43 mål gjorde 25-åringen från Märsta nio mål fler än näst bäste svensk i NHL. Fart, teknik och speluppfattning utmärker en spelare som hade det riktigt tufft sin första tre år i Nordamerika. Men hans ambition, envishet och vilja att träna och utvecklas har lyft William till den absoluta världstoppen och han känns som en spelare som kan hota Håkan Loobs gamla svenskrekord på 50 mål under en NHL-säsong.”






