Många är de nu, lagen som försökt stoppa New Jersey Devils den här hösten. Men ytterst få har lyckats.
Efter 19 spelade matcher har Devils bara förlorat tre och av lagets 16 segrar har nu 13 av dem kommit i rad. Segern över Edmonton Oilers under natten till tisdag svensk tid gör att man tangerat klubbrekordet och med andra ord kommer skriva historia om det blir seger i nästa match.
En starkt bidragande orsak till Devils framgångar just nu är Jesper Bratt och han bidrog även mot Oilers.
Knappt två och en halv minut in i matchen gjorde han 1–0 för New Jersey i numerärt överläge innan han knappt halvvägs in i andra perioden spelade fram till vad som kom att bli det matchvinnande målet när Damon Severson gjorde 3–1. Fabian Zetterlund stod fören assist.
– Det är fantastiskt att vinna. Allt kring rinken, att hänga med grabbarna och spela de här viktiga matcherna, det betyder mycket och att vinna är det bästa man kan göra i hockeyn. Samtidigt vet vi att vi har mycket att jobba på då det är tidigt på säsongen och vi har en lång väg att vandra, säger Bratt.
New Jersey Devils–Edmonton Oilers 5–2 (1–1, 2–0, 2–1)
Mål, NJD: Jesper Bratt, Dawson Mercer, Damon Severson, Tomas Tatar, Jahor Sjaranhovitj
Mål, EDM: Leon Draisaitl, Ryan Nugent-Hopkins
Skott: 28–30 (5–11, 12–7, 11–12)

