BAUHAUS bygger svensk ishockey
Det kom att bli en jämn match mellan Färjestad och Rögle denna torsdagskväll i Löfbergs arena.
Den första perioden såg ut att bli mållös, men med bara sju sekunder kvar att spela hittade Mattias Sjögren en lucka och lyckades från dålig vinkel göra 1–0 till Rögle, ett mål som var hans första för säsongen.
Knappt åtta minuter in i den andra perioden gick Färjestadsbacken Adam Ginning in i duell med Rögles Erik Andersson, en duell som fortsatte ut i mittzon varpå Ginning vräkte omkull Rögleforwarden. Efter överläggning beslutade domarna att det var en aktion som skulle rendera i ett matchstraff och i det efterföljande numerära överläget kunde Mortiz Seider göra 2–0 till gästerna.
Martin Johansson såg dock till att det var fortsatt kontakt mellan lagen då han med endast två sekunder kvar av perioden reducerade efter att Röglemålvakten Christoffer Rifalk misslyckats med att rensa pucken ur egen zon.
Jacob Nilsson avgör för @farjestad_bk i förlängningen! #twittpuck#SHLpic.twitter.com/Gs6hDO508Y
— C More Sport (@cmoresport) January 7, 2021
Johanssons kvitteringsmål verkar ha gett rejäl energi i hemmalaget för bara 1.59 in i den tredje perioden kunde Olle Lycksell göra 2–2 efter att Rifalk inte fått spelet med klubban att stämma. Och bara fyra och en halv minut senare kom också ledningsmålet för Färjestad när Carl Jakobsson förvaltade ett friläge.
Ytterligare en och en halv minut senare kom också 4–2 från Per Åslunds klubba.
Rögle kunde dock studsa tillbaka och både reducera samt kvittera för att ta matchen till förlängning.
En förlängning som blev dryga minuten lång innan Jacob Nilsson avgjorde till hemmalagets favör.
Färjestad BK–Rögle BK 5–4 (0–1, 1–1, 3–2, 1–0) efter förlängning
Mål, FBK: Martin Johansson, Olle Lycksell, Carl Jakobsson, Per Åslund, Jacob Nilsson
Mål, RBK: Mattias Sjögren, Mortiz Seider, Olli Palola, Daniel Zaar
***
Bra artikel?! Värd en kaffe & mazarin – för en månads läsning? Swisha till 123 529 7163.





