
AIK hade precis kvitterat till 2–2 mot Västerås i slutskedet av fredagens mach när backen Eric Norin visades till utvisningsbåset för att sätta sig efter att domarna uppfattat det som att Norin hakat en motståndare framför mål.
Norin protesterade högljutt på vägen till båset, protester som ökade efter att Lukas Zetterberg prickat in 3–2 innan slutsignalen ljöd.
Norin skrek ord efter domarna och fick totalt 32 minuter för abuse of officials, inklusive matchstraff.
Matchstraff fick även AIK-tränaren Anton Blomqvist efter en lång salva mot domarkvartetten, och nu riskerar han att bli avstängd.
Under lördagen meddelade nämligen Hockeyallsvenskan att AIK-tränaren anmälts till disciplinnämnden.
Totalt drog AIK på sig 94 utvisningsminuter kopplat till domarkritiken.
Anmälan.
— HockeyAllsvenskan (@hockeyallsvensk) December 11, 2021
📍 Anton Blomqvist i @AIKishockey har anmälts till disciplinnämnden för en "abuse of officials" i matchen mot @vasterasik.#twittpuck #hockeyallsvenskan pic.twitter.com/0qtZ1nV64K






