HockeyNews
PLUS

Efter frånvaron – Klasen nätar i comebacken

Bildbyrån
Bildbyrån

Publicerad:

FacebookXWhatsApp
ANNONS

Linus Klasen har kört mycket egen träning och inte spelat match på en månad. I kväll gjorde han comeback och presenterade sig genom att göra mål.

Få allt innehåll på Hockeynews PLUS för bara 9 kr första månaden

Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill.

Linus Klasen har fått se Djurgårdens matcher från sidan de senaste fyra veckorna. Det på grund av att han varit tvungen att höja sin fysiska status och därav kört konditionsträning. I kvällens möte mot Västerås bedömdes Klasen vara redo för en comeback och han passade på att direkt visa upp sig.

Den rutinerade forwarden hade innan han sattes åt sidan noterats för ett poäng per match. I comebacken fortsatte han behålla det snittet när han satte för 5-1 för Djurgården i den andra perioden.

\ \ Klasen bildade en förstakedja tillsammans med Marcus Kruger och Victor Eklund. \ \ (matchen pågår)

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
TV4 Play

Halva priset på TV4 Play Sport Total

Se SHL och HockeyAllsvenskan – med Hockeynews betalar du halva priset.

Annons

Ta del av erbjudandet
ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2