Under senare tid har det varit ett flertal matchstraff som lett till flera matchers avstängningar, vilket skapat en debatt inom den svenska hockeyn. Nu pratar SHL:s chef Johan Hemlin ut om situationen och anser att det blivit för många långa avstängningar.
– Jag tror att vi ibland kan se utav de här situationerna att påföljden blir lite för lång. När man pratar runt med sportcheferna, två minuter är ok, fem minuter är ok, kanske en match. Men när det drar iväg lite, framför allt lite mer när det blir 3-4 matcher, där finns det synpunkter, säger Hemlin till TV4.
Och fortsätter:
– Men vi har en bra dialog med Diciplinnämnden, jag tycker att det finns en öppenhet där. De besöker oss kontinuerligt också, så vi får utvärdera och titta och ta nästa steg.
SHL:s sportchef Johan Hemlin tycker att de långa avstängningarna har blivit för många. https://t.co/tgxgRAHoSY pic.twitter.com/clVQGqvid3
— TV4 Hockey (@TV4_Hockey) February 24, 2024




