I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se
Duon skriver nya långtidsavtal i Frölunda

ANNONS: Här är sommarens schema för JRM SummerCamp
ANNONS
Frölunda säkrar framtiden med två tunga namn.
Henrik Tömmernes och Filip Cederqvist har förlängt sina respektive kontrakt med fleraårsavtal.
ANNONS
Frölunda väljer att agera tidigt på kontraktsmarknaden. Redan innan sommaren tagit fart står det klart att både Henrik Tömmernes och Filip Cederqvist blir kvar i klubben under lång tid framöver.
Mest uppmärksamhet väcker kanske beskedet kring Tömmernes. Den 35-årige backveteranen har skrivit på ett nytt avtal som gäller till våren 2029 och går därmed mot en fortsatt nyckelroll i Göteborgsklubben.
Sportchefen Fredrik Sjöström lyfter fram backstjärnans betydelse både på och utanför isen.
– Han är fortfarande en av ligans främsta backar och besitter ett starkt driv. Dessutom är han en viktig ledargestalt för laget, säger Sjöström.
Tömmernes, som har Frölunda som moderklubb, har under karriären gjort flera sejourer utomlands i Nordamerika, Finland och Schweiz. Nu väntar hans tionde säsong i A-laget.
ANNONS
Backen själv är tydlig med vad som motiverar honom att fortsätta.
– Jag känner att jag fortfarande kan bidra på en hög nivå. Målet är att vinna SM-guld, det är därför jag kom tillbaka, säger han.
Även Filip Cederqvist har valt att satsa på en framtid i Frölunda. Forwarden har skrivit på ett femårigt avtal som sträcker sig till 2032, vilket gör honom till en av klubbens mest långsiktiga byggstenar.
Enligt Sjöström ser föreningen 25-åringen som en central spelare för framtiden.
– Filip är en karaktärsspelare och en viktig del av vår kärna. Vi tror att hans bästa år ligger framför honom och att de kommer att komma i Frölundatröjan, säger sportchefen.
Cederqvist anslöt från AHL-spel med Rochester Americans inför säsongen 2024/25 och har snabbt funnit sig till rätta i Göteborg.
– Jag trivs väldigt bra både i klubben och i staden. Frölunda har känts som en familj sedan första dagen, och här får jag möjligheten att vara med och tävla om titlar, säger han.
Frölunda går nu in i den sista delen av försäsongen innan laget samlas igen efter sommarledigheten i slutet av juli.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSANNONS
Skriven av
Henrik Sjöberg är expert och repoerter på Hockeynews.
Henrik var tidigare reporter på Dagbladet i Sundsvall (2006-2009) och på Expressen (2009-2019) och har bevakat OS, Stanley Cup, World Cup och ett 20-tal VM- och JVM-turneringar som utsänd reporter.
Största hockeyminne: Har vunnit tekningar mot Igor Larionov under gästspelet i Hockeyettan 2006.
