
Djurgården nollades av Örebro i lördags hemma på Hovet. Och mot Malmö, som sällan är en publikmagnet i Stockholm, kom bara 3 463 åskådare för att se Djurgården.
Det är den sämsta publiksiffran för Djurgården i SHL på 13 år. Den 24 november 2008 var det 3 319 åskådare på Djurgården-Timrå. I december samma år hade Djurgården även under 4 000 i publiken mot både Skellefteå och Luleå.
Men förhoppningen är att 3–0-vinsten mot Malmö ska hjälpa Djurgården att få mer publik framöver.
– Jag tycker att de som var här gjorde ett jävla bra jobb. Framför allt när vi kom igång lite i tredje perioden igen, säger Djurgårdsbacken Rasmus Bengtsson till HockeyNews.se.
28-årige Bengtsson har tagit klivet från Tingsryd i Hockeyallsvenskan till SHL och Djurgården.
Och han har fått vara med om en hel del under en skakig första halva av säsongen.
– Så klart. Jag kom ju ny till klubben och alla har en bra känsla innan säsongen drar igång, det har alla lag, och så har man fastnat lite i den onda cirkeln och det är klart att det har varit tufft för alla inblandade tror jag. Även för publiken. Det är ju jobbigt, säger Bengtsson.
LÄS MER: Ek: En smärtsam verklighet för jumbon Djurgården – men ett hopp tändes
– Det är bara att samla ihop sig nu och göra det bästa av det. Vi kan inte tycka synd om oss själva. Det är ingen som kommer att rädda oss.
Att besegra bottenkonkurrenten Malmö var ett första litet steg mot ett stärkt självförtroende.
– Det var skönt att vinna. Det är en liten lättnad. Men det är ny match på torsdag, det är det roliga, säger han.
3–0-segern mot Malmö var Djurgårdens andra trepoängare på tolv hemmamatcher.
– Det är klart att det betyder mycket. Framför allt för energin i gruppen. Det blir tråkigt till slut när man känner att man har börjat göra bättre grejer, men ändå inte får betalt för det, säger Bengtsson.
Djurgården har släppt in flest mål i SHL (82) och lagt mer tyngdpunkt på försvarsarbetet än tidigare för att få ordning på den biten.
– Senaste veckan har vi spelat rätt så hyfsat. Vi måste börja bygga bakifrån och då kanske det offensiva har varit lite lidande de senaste matcherna, säger Rasmus Bengtsson.
– (Mot Malmö) kanske det inte är superbt offensivt, men vi får i alla fall lite utdelning idag.

Djurgårdsbacken Rasmus Bengtsson är steget före Malmö-centern Pathrik Westerholm i 3–0-vinsten på Hovet. Foto: Bildbyrån.
Backen Rasmus Bengtsson är den spelare i Djurgården som har skjutit flest puckar på motståndarmålen (54) tillsammans med forwarden Filip Cederqvist. Bengtsson har gjort tre mål och fem assist och är poängbäst av backarna i laget.
Mot Malmö drog han till och satte 2–0 med en något vobblande puck efter ett förarbete från Peter Holland.
– Jag ser bara att pucken rullar och tänkte att jag slår till. Den fick en konstig bana så jag tror att han (Malmömålvakten Oscar Alsenfelt) tappade den lite. Men jag tänkte, det är bara att skjuta.
LÄS MER: Fagervall: "Som att vi har varit i järnverket i Luleå och vadat i stål"
I och med 3–0 mot Malmö skiljer det nu sju poäng mellan lagen och Redhawks är närmaste lag ovanför kvalstrecket.
– Som alla vet så är det en riktigt dålig sits vi har satt oss själva i, men det är bara vi som kan ta oss ur den. Jag tycker ändå vi har börjat komma in på nån väg nu som ser bättre och bättre ut. Sedan är det tuffa matcher hela tiden. Alla andra lag har samma tankar hela tiden. Men fortsätter vi så här kan vi ha med oss det till varje match i alla fall, menar Rasmus Bengtsson.
Hur är det som skåning att dra med er Malmö ner i ”skiten”?
– Det är väl roligt. Det är alltid roligt att möta Malmö för det har man gjort sedan man var liten. Det är lite extra tändning, säger Bengtsson som är fostrad i Lejonet i Landskrona och i Rögle.
Litar ni mer på ert försvarsspel nu?
– Jo, det tycker jag. Sedan kommer det att ta tid, säkert en månad till, innan vi litar fullt ut på varandra i alla situationer. Men framför allt sätta det. Vi tycker mycket fler skott och är mer aggressiva vilket gör att vi får mindre antal puckar in på kassen som gör att vi kan ha lite lite kortare tid i egen zon.
– Jag tror att det offensiva kommer att komma, men det kommer nog ta lite tid innan vi spelar på alla cylindrar i det offensiva.

