I samarbete med

Djurgården har åkt på ett tungt avbräck. Redan i backens första byte tvingades han kliva av isen i bortamatchen mot Örebro.
Oturen var framme för Gustav Lindström redan i sitt första byte i matchen i Örebro. Backen, som har noterats för 14 poäng på 45 grundseriematcher den här säsongen, tvingades kliva av isen efter en tackling från Örebros lagkapten Glenn Gustafsson. Situationen resulterade inte i någon utvisning.
Med knappt sex minuter kvar av den första perioden kom däremot mer glädjande besked för Djurgården. Colby Sissons skickade in pucken mot mål och Joseph Snively styrde in den – vilket innebär att amerikanen nu har gjort mål i tre raka matcher.
Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
Skriven av
Linnéa har studerat Kommunikation och PR vid Karlstads universitet. Hon gjorde praktik på Hockeynews under våren 2024 och har därefter varit kvar i verksamheten. Hon har tidigare arbetat som sportreporter på Nya Wermlands-Tidningen, där hon bevakade Färjestad BK, och har även en period bakom sig på Bohusläningen.
