
Redan i maj var K-G Stoppel aktuell för rollen som tillförordnad vd i Djurgården Hockey, men då kom parterna fram till att de dubbla rollerna som sportchef och vd hade blivit en övermäktig kombination.
Nu är läget annorlunda.
- Redan i samband med förändringen i maj var K-G ett alternativ, men i det läget enades alla parter om att de dubbla rollerna som sportchef samt vd var övermäktiga. Nu har vi kommit till en punkt där vi tillsammans känner oss trygga med det här upplägget, säger klubbens ordförande Ulf Grunander.
Stoppel över efter Erik Ek som utsågs till tf. vd den 4 maj. Avtalet var dock bara skrivet till den 31 augusti.
- Erik hade ett avtal över fyra månader som nu löper ut och vi har planerat för det. Vi tackar för det viktiga arbete som han utfört under sin tid på posten, säger Grunander.
Samtidigt meddelar klubben att rekryteringsprocessen av en ny vd sedan tidigare är påbörjat och att styrelsen kommer att gå ut med en ansökan inom kort.

