Den 22 december spelade Jason Garrison sin 555:e och kanske sista NHL-match. Det är idag exakt en månad sedan.
Och nu är den 34-årige kanadensaren på väg att spela sin tredje SHL-match med Djurgården, borta mot Malmö.
Hur är det man brukar säga nu igen? Det går snabbt i ishockey
Efter en vecka av träningar med Djurgården kunde Jason Garrison debutera i Gävle i fredags kväll. Han tog inga risker, spelade med stora marginaler och höll inte i pucken längre än nödvändigt innan han passade den vidare till en ledig lagkamrat.
Jason Garrison gjorde mål för Djurgården i SHL-debuten
Och när chansen kom i Brynäs zon störtade Garrison fram och på Emil Bemströms öppnande passning tryckte han in 2-1 för Djurgården. Det blev det matchvinnande målet. På hans enda skott på mål.

Garrison spelade 13 och en halv minut i sin debut för Djurgården. Redan i sin andra match, i lördagens returmöte med Brynäs på Hovet, fick han spela 16:12. En ökning med nästan tre minuter.
Djurgårdstränaren Robert Ohlsson och backansvarige Stefan Nyman har än så länge valt att inte matcha Garrison i vare sig boxplay eller powerplay.
– Dels måste han kunna själva systemet och det kanske han inte har hunnit få kläm på, säger Ohlsson.
Men med måndagens isträning i kroppen har Jason Garrison kommit ytterligare in i Djurgårdens spelsätt och tänk.
– Jason är så pass duktig så han kommer att hjälpa oss ännu mer och logga ännu mer istid. Jag förväntar mig i slutändan att han kommer att gå upp på en 20-25 minuter. Så pass duktig tycker jag att han är. Det är en väldigt bra back av det jag ser, säger Ohlsson.
Enligt statistiken, visserligen bara efter två spelade matcher, har Jason Garrison Djurgårdens bästa Corsi-siffra på 61,9 procent, alltså andelen skottförsök framåt när han är på isen.
Det statistiska underlaget är tunt efter bara två matcher, men indikerar ändå att han kan komma att få stort inflytande i positiv riktning när han blir ännu mer van vid Djurgårdens spelsätt.

– Det har varit roligt, roligt att vara med och bidra i matcher som betyder mycket. Det har varit viktiga segrar och poäng. Bara att få vara med ett gäng killar som älskar att tävla och spela för varandra är vad hockey handlar om, säger Garrison.
Omställningen från Kanada till Sverige, från NHL till SHL, från liten till stor rink, från livet i Nordamerika till ensamheten i Sverige är kolossalt stor.
Att Jason Garrison, som enbart på sitt längsta NHL-kontrakt (sex år) tjänade 245 miljoner kronor, har visat en sådan beslutsamhet att lämna NHL-karriären bakom sig för att vid 34 års ålder påbörja en ny i förhållandevis annorlunda miljö skickar starka signaler till folket i hans nya omgivning.
Garrison är nu den äldsta spelaren i Djurgården och med massor av erfarenheter att dela med sig av för varje dag och match som går.
– Jag har alltid fått höra att man ska spela så länge man kan, så länge man inte blir skadad och kan det. Det är min plan. Alla som är i min position är lyckligt lottade och jag ska försöka hålla på så länge jag kan.
När C More- och Hockeylabbet-experten Petter Rönnqvist twittrade ut en bild på Jason Garrisons biceps när han sitter och byter om för match väckte stor uppmärksamhet i lördags.
– Jag har alltid varit sådan. Jag växte upp i en familj som gillade att jobba hårt och träna. Jag tror inte att jag hade kunnat vara här enbart genom talang. Det har varit många timmar i gymmet, säger Garrison och ler.
Vanan att jobba hårt och målmedvetet kan göra att han kommer att kunna spela de där 20 minuterna eller mer per match som Robert Ohlsson talar om.
– Absolut, helt säkert. När du väl har vant dig vid vad som händer och när du blir mer bekväm med det här, vilket jag känner att jag blir. Det kommer att dyka upp nya situationer som jag fortfarande behöver lära mig att hantera snabbt. Men jag tror att alla vill spela så mycket som möjligt och vara delaktiga och det gäller att hålla sig i form för att klara av det.
Med hjälp av videobilder från Brynäsmatcherna hoppas Jason Garrison kunna ta ännu ett steg på vägen för att komma in i Djurgårdens spelsystem inför bortamötet med Malmö.
Han låter väldigt glad över att Djurgården erbjöd honom ett kontrakt i sin jakt på det 17:e SM-guldet.
– Jag har alltid gått på min magkänsla och de tog en chans som satsade på mig och det säger mig en hel del. Jag vill bevisa att de har fattat rätt beslut, säger Garrison.
Fakta/Jason Garrison i siffror efter sina första två SHL-matcher
Skott på mål: 2.
Skott utanför: 6.
Mål: 1.
Assist: 0.
Poäng: 1.
Täckta skott: 6.
Tacklingar: 0.
Speltid i snitt: 14.51.
Utvisningsminuter: 0.
Plus/minus: +2.
Corsi (%): 61,90.
Garrison har redan vunnit
— Petter Rönnqvist (@ronnqvist32) January 19, 2019
”störst-biceps-priset”. pic.twitter.com/Css4RNG4Iv





