HockeyNews
PLUS
ANNONS

Presenteras av

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

DIF utan sex forwards – så säger Wikegård

Djurgården träning 2 jan 2026
Foto: Mattias Ek och Bildbyrån
ANNONS

Djurgården saknar sex forwards.

Och det jobbas på ett nytt lån.

Så här är läget inför lördagens möte med Timrå.

Djurgården har sina tre juniorstjärnor Viggo Björck, Victor Eklund och Anton Frondell på JVM i Minnesota. Samtidigt är även forwardstrion Albin Grewe, Jacob Josefson och Linus Klasen skadad.

Men sportsligt ansvarige Niklas Wikegård tror och hoppas att de tre skadade spelarna ska vara tillbaka inom kort.

– ”Josef” är borta några dagar till. Vi tycker att det inte finns någon anledning att spela en spelare som är småskadad. Även om alla matcher är superviktiga är det ändå en lång säsong kvar. Vi måste få ”Josef” att känna att det här är hållbart. ”Josef” tillhör ”Krüger-kategorin” och vill spela fast det inte går riktigt. Här får man mer bromsa honom och se till att rehabba några dagar till så kanske han kan vara med och spela den sjätte istället, säger Wikegård till Hockeynews.

Kylington mörbultad efter krock

ANNONS

Jacob Josefson missade matchen mot Luleå och han missar alltså även mötet med Timrå. Siktet är inställt på spel på tisdag hemma mot Rögle på Hovet.

Oliver Kylington är skadad efter en krock med Albin Grewe mot Leksand på annandag jul.

– Lite samma sak. Jag är nog ganska optimistisk att faktiskt alla tre kan spela. Det beror lite vilka svar vi får från ”magnetröntgen”. Men inte imorgon, säger Wikegård.

Det är forwarden Albin Grewe som ska genomgå en röntgen med magnetkamera för att få klarhet i hur hans skada på underkroppen ska behandlas. Grewe har haft skadan ett längre tag och kan tvingas till vila. Men det kan också bli så att man hittar ett sätt att komma tillrätta med problemet.

ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS