HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

DIF-målvakten om omdiskuterade avgörandet

Magnus Hellberg
Foto: Bildbyrån och Mattias Ek
ANNONS

Magnus Hellberg var kraftigt förkyld och missade den första åttondelsfinalen mot Malmö.

Djurgårdens målvaktsstjärna var tillbaka till match två och ville inte lägga skulden på domarna för förlusten.

ANNONS

Honken Trophy-vinnaren Magnus Hellberg avlöstes av Daniel Marmenlind i den första åttondelsfinalen som i och med Malmös 2–1-vinst kommer att gå till en tredje och avgörande batalj i Malmö arena på lördag.

– Sur förlust, säger han om Malmös seger inför 9 104 åskådare där de flesta var överlyckliga efter dramat och det sena avgörandet i tredje perioden.

Hemmasonen William von Barnekow skickade in 2–1-pucken bakom en överrumplad Magnus Hellberg.

– Nej, det var inte skymning. Snarare att den tog kanske på backens klubba som jag tror ställde mig lite. Det är ett litet slumpmål vilket är frustrerande med tanke på att vi har krigat hela matchen för att göra en kvittering vilket vi gör. Sedan får de åka in och göra ett sånt där mål. Det känns som ett riktigt slumpmål. Det är klart att det är inget kul alls att det avgörs på det sättet, säger Hellberg besviket.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS

Läs också

ANNONS