HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

DIF-bossens förslag: "Två upp och två ner"

Foto: Bildbyrån och Mattias Ek
Foto: Bildbyrån och Mattias Ek

Publicerad:

FacebookXWhatsApp
ANNONS

Djurgården jagar en plats i SHL och har kommit nära.

Men ekonomiskt har avståndet till topplagen ökat efter tre år i Hockeyallsvenskan.

Ordföranden Rikard Josefson har förslag till en markant förändring:

– Vi i Djurgården tycker att det ska vara två lag upp och två lag ner. För det kommer också att minska stressen i systemet och folk kommer inte att spendera pengar de inte har.

ANNONS

Sedan våren 2022 har ”Mesta mästarna” Djurgården spelat i näst högsta hockeyligan. Det senaste av de 16 SM-gulden vanns 2001.

Och de tre åren i Hockeyallsvenskan har delvis gett Djurgården nya perspektiv på elithockeyn.

Inte minst har de etablerade SHL-klubbarna kunnat dra ifrån ekonomiskt med hjälp av det förbättrade och förnämliga tv-avtalet, de moderna och relativt nybyggda eller renoverade arenorna och större sponsorstintäkter.

Det gör att SHL-klubbarna har rejält tilltagna spelarbudgetar jämfört med Djurgården och topplagen i Hockeyallsvenskan.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS

Skriven av

Mattias Ek är reporter och krönikör för Hockeynews

Mattias var tidigare reporter och krönikör på Expressen mellan 1998 och 2017, först i Malmö sedan i Stockholm från 2001.

Har varit utsänd på tre OS, World Cup, 19 hockey-VM och en väldig massa slutspel och kval. Gick på Journalisthögskolan i Göteborg och började sedan karriären på Kvällsposten.

Bor i Stockholm och har Hovet och Globen som närmaste hemmaplan.

Största hockeyminne Satt i en perfekt vinkel på pressläktaren i Turin 2006 då Nicklas Lidström sköt OS-guldet till Tre Kronor på pass från Foppa och Sudden.

Läs också

ANNONS