HockeyNews
PLUS

Dickinsons succéstart – när Rögle vann

Josh Dickinson
Foto: Bildbyrån

Publicerad: 24 september 2024

FacebookXWhatsApp

Rögles nyförvärv Josh Dickinson blev stor hjälte i sin hemmadebut.
I 4–3 segern mot Frölunda slog han till redan efter 21 sekunder och därtill noterades han för två assist.
– Självklart är det en stor lättnad, säger han till TV4.

ANNONS

Den kanadensiske forwarden Josh Dickinson, som lämnade Modo efter att ha fått ett "monsterbud" från Rögle, har inlett starkt i sin nya klubb.

I Rögles hemmapremiär slog Dickinson till med mål redan efter 21 sekunder.

– Det var definitivt en bra start, skönt att få det avklarat så tidigt, sa Josh Dickinson till TV4.

I den andra perioden utökade Filip Johansson och Mattias Göransson för Rögle, innan Frölundas Christian Folin kunde reducera till 3-2.

Frölundas Nicklas Lasu kunde sedan skicka in kvitteringen tidigt i den tredje perioden. Men den här kvällen tillhörde dock Dickinson, som inte bara gjorde mål utan även noterades för två assist när Rögle vann med 4–3.

– Hur bra jag är mäts inte bara av poäng, men självklart är det en stor lättnad över att få vara med och bidra direkt, säger han.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

PLUS gratis i 2 mån. Lås upp hela sajten – få PLUS. (säg upp när du vill)

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS