HockeyNews
PLUS

Det kan bli Roséns nya uppdrag: ”Världsklass”

Foto: Bildbyrån
Foto: Bildbyrån

Publicerad:

FacebookXWhatsApp
ANNONS

Robert Rosén la skridskorna på hyllan i våras.
Nu kan han vara aktuell för en roll inom innebandyklubben Växjö Vipers.
– Jag hoppas att vi med tiden kan få hjälp av ”Robban”, säger klubbens sportchef Erik Eskils till SMP.

//

Med koden SILLYSOMMAR får du Hockeynews PLUS i två månader för endast 99 kr. Du betalar 2x49,50 kr. Ordinarie pris: 178 kr. Säg upp när du vill. Från månad tre övergår abonnemanget till ordinarie pris. Nu kan du enkelt betala med Swish.Skaffa PLUS här.

ANNONS

I våras avslutade Robert Rosén sin framgångsrika ishockeykarriär efter tolv säsonger och nästan 600 matcher i SHL, där han bidrog till fyra SM-guld med Växjö Lakers.

Nu kan han vara på väg mot ett tränaruppdrag – inom innebandyns värld.

Enligt rykten är Rosén aktuell för en roll inom innebandyklubben Växjö Vipers, där hans namn har nämnts i klubbens sökande efter en ny assisterande tränare. Klubbens sportchef, Erik Eskils, bekräftar att han har haft kontakt med Rosén.

ANNONS

– Jag har pratat med ”Robban” om helt andra saker, men det är klart om man hade fått honom att ställa upp på det hade det varit världsklass. Han är ju otroligt innebandyintresserad och går på alla våra matcher han kan, säger Eskils till Smålandsposten.

Även om Rosén inte är aktuell för en tränarroll just nu, hoppas Eskils att klubben kan hitta en annan roll för honom i framtiden.

ANNONS

– Jag hoppas att vi med tiden kan få hjälp av ”Robban”. Kanske på något annat sätt till en början. Sen kanske det skulle vara intressant för honom att ta en sån roll, säger Erik Eskils.

Rosén själv avfärdar dock att något konkret är på gång.

– Han (Eskils) har absolut nämnt att vi kanske kan sätta oss nån gång och se om vi kan hitta nåt. Det har inte varit specifikt nu och inte specifikt assisterande tränare. Så lite har det nog blivit en höna av en fjäder av det där ryktet, säger Rosén till SMP.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Ämnen i artikeln

Skriven av

Mattias är tillbaka på Hockeynews efter tre år på vift i Norrland, där han bevakat Modo på nära håll för Örnsköldsviks Allehanda. Tidigare har han även jobbat på Helsingborgs Dagblad och drivit eget bolag med fokus på journalistik.

Stort intresse för silly season och lägger stort fokus på att berätta om mer än det som händer ute på isen. Bevakade Hockey-VM 2019 på plats i Bratislava samt JVM 2025 i Ottawa för Hockeynews räkning.

Största hockeyminne: Nicklas Lidströms OS-avgörande 2006.

Läs också

ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2