I samarbete med

Nicklas Bäckström tillbaka i Brynäs – det ser allt mer ut att bli verklighet.
Bland annat det "dolda tecknet" i en livesändning som blivit en stor snackis bland brynäsarna.
Kommer Nicklas Bäckström hem till Brynäs? Mer och mer pekar på det. Av de mer udda signalerna finns nedräkningen som stannade, vilket blivit en stor snackis bland Brynässupportrarna.
Där Brynäs inför sändningen har en klocka som tickar ner till start, men där den stannade på 19 – Bäckströms tröjnummer – och sedan visades ordet ”TACK”. Sändningen ser då ut att ha stannat, men i bakgrunden syns rörelser vilket gör att det hela ser väldigt välplanerat ut.
Hockeynews har sökt ansvariga i Brynäs för en kommentering och en eventuell förklaring till det hela, men de har inte återkommit.
Detta är även ett ämne i senaste avsnittet av Hockeynews podd Sillynews, en podd med 100 procent sillysnack från Mattias Persson och Andreas Hanson.
– Superbra pr-trick av Brynäs om de gjort det här med mening, säger Mattias Persson i avsnittet.
– Då är det fantastiskt, håller Andreas Hanson med.
– Surret har pågått länge och ihärdigt från många håll. Ofta när det är så starka rykten så brukar det stämma, säger Persson.
Sportchefen Johan Alcén var med i ett tv-program hos Aftonbladet som visades på onsdagen, och där fick han frågan om Bäckströms framtid.
– Alla de frågorna måste ställas till Nicklas. Jag har egentligen inga fler kommentarer kring hans situation, säger Alcén och upprepar att Brynäs löser det om ”Bäckis” vill komma hem.

Samtidigt söker Brynäs en center och en forward, utöver att nu också Greg Scott är klar för en säsong till. Totalt vill Alcén ha 16 forwards från start, vilket hänger ihop med att Brynäs ska klara av matchande i CHL.
Men Alcén får även frågan om Calle Järnkrok, som uppges kunna bli utköpt från sitt kontrakt med Toronto i NHL.
– Vill han spela, då kommer vi lösa det. Vill den typen av spelare hem då kommer vi alltid ta hem dem. Då rullar vi ut röda mattan, säger Alcén.
Han har också nära kontakt med Järnkrok, säger han, och känslan är positiv över att forwarden någon gång kommer tillbaka.
– Jag hoppas det, och känslan är att han kommer representera Brynäs någon gång igen, säger Alcén.
Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
Skriven av
Andreas har arbetat som sportjournalist sedan 2006, främst som hockeyreporter på Länstidningen i Södertälje men har även varit på Gefle Dagblad/Arbetarbladet, TT och Hockeypuls.se, för vilka han bevakade hockey-VM i Danmark 2018.
Han har även bevakat NHL och JVM i Buffalo samt kommenterat SHL, Hockeyallsvenskan och SDHL för TV4.
Drivet ligger i att berätta nyheter eller skriva nördiga reportage, personliga berättelser eller om stora hockeyfrågor som rör ekonomi, elitlicens, seriesystem och tv-avtal.
Största hockeyminne: ”Arto Blomstens 5–2 i tom kasse i VM-finalen 1992. Jag var 6 år och blev helt fast i hockeyn. Sen finns det många stora ögonblick – OS 2006 var otroligt häftigt, men också att få uppleva VM-guldet 2018 på så nära håll, samt favoritlaget St Louis Blues Stanley cup 2019"
