HockeyNews
PLUS

"Det är lite oklart" - talangen om SHL-starten

Foto:Sven Lindwall
Foto:Sven Lindwall
ANNONS

Timrå-talangen Eddie Genborg har haft en turbulent sommar efter att drabbas av en skada under AHL-slutspelet. Trots osäkerheten tyder allt på att han startar säsongen 2026/27 i sin moderklub, men 19-åringen kan inte ge några garantier.

//

Skaffa Hockeynews PLUS – nu med Swish!
✔ 3 månader gratis med koden NEDSLÄPP. Skaffa månadskort här.

✔ Årskort för halva priset (449,50 kr) med koden CHALLEVSJUNLAND. Skaffa årskort här.

ANNONS

Efter att Eddie Genborg reste över till Nordamerika för att avsluta förra säsongen i AHL fick han en motgång när han skadade sig i slutspelsmatchen. Det har gjort sommaren till en period fylld av frågetecken kring hans framtid och var han kommer att spela när den nya säsongen drar igång.

"Det har väl varit lite oklart hela sommaren. Jag har kanske inte varit helt hundra och haft lite skavanker, men det ser ändå ut som att jag kommer inleda här, jag tror det i alla fall," säger Genborg till Sundsvalls Tidning. Han tillägger att situationen fortfarande är något diffus och att han inte kan uttala sig för mycket om detaljerna.

Trots skadan och den osäkerhet som följt av den har Timrå-löftet redan varit på ett utvecklingsläger med Detroit Red Wings under sommaren, även om han inte var med på isen. Fokus ligger nu på att ta en större roll i SHL-laget när två viktiga spelare – Jonathan Dahlén och Emil Pettersson – har lämnat klubben.

"Det är det som är mitt mål, det jag siktar på och jag kommer göra allt för att få den chansen," förklarar 19-åringen. Han är också tydlig med att han inte låter sig påverkas av experters förutsägelser om Timrå hamnar längre ner i tabellen. "Vi ska gå för att vinna så klart också, för det vill man alltid göra," avslutar han.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Skriven av

Carl Juborg är chefredaktör på Hockeynews. Han har arbetat som journalist sedan 2004 och har spelat ishockey på division 2 och division 3 nivå - samt den näst högsta juniorserien; J20 Elit. Det närmaste han kom eliten var träningstillfällen med IFK Arbogas hockeyallsvenska lag i början av 2000-talet. Carl arbetat som hockeyscout under flera år och kommer närmast från rollen som vd och klubbchef i hockeyallsvenska Västerås IK.

År 2007 kom Carl Juborg till Expressen där han bevakade sport i form av SHL, fotbollsallsvenskan, Tre Kronor och sedermera svenska herrlandslaget samt Premier League - i rollen som utrikeskorrespondent i Storbritannien. Carl har haft flera operativa chefsroller på Expressen, däribland på Expressens tv-redktion. Mellan 2019-2025 var Carl chefredredaktör och på Norrtelje Tidning.

Carl har utöver SHL-bevakning tidigare - bevakat fyra världsmästerskap i ishockey och en OS-turnering 2014.

Drivet att vara först och nyhetsledande är stimulerande men även att stärka ett redan starkt Hockeynews.

Bästa hockeyminnen, topp 3, live:

  • SM-finalen 2012: Silfverberg som X-factor i ett svårslaget Brynäs.
  • OS-finalen 2014: Crosbys dominans mot Tre Kronor var mäktig att skåda.
  • Conference-finalen 2014: Lundqvist en vägg för sitt Rangers mot Montreal.

Läs också

ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2