HockeyNews
PLUS

Dementerar: ”Ingenting vi håller på med”

Zacke/Leksand
Foto: Bildbyrån

Publicerad: 2 juni 2025

FacebookXWhatsApp

Sportbladet uppgav att Leksand erbjudit lagkaptenen Patrik Zackrisson ett skambud.

Nu går sportchefen Thomas "Tjomme" Johansson ut och dementerar uppgifterna.

– Skambud får andra hålla på med, säger han i ett inlägg på TikTok.

ANNONS

Leksands lagkapten Patrik Zackrisson ser ut att lämna klubben efter fem säsonger. Enligt uppgifter till Sportbladet i helgen ska parterna ha svårt att enas om ett nytt kontrakt – och nu talar allt för att den rutinerade forwarden går vidare i karriären.

Sportbladet uppgav att Leksand presenterat ett betydligt lägre bud än vad Zackrisson haft tidigare, vilket ska ha lett till att förhandlingarna strandat. Men det påståendet avfärdas nu av Leksands general manager Thomas Johansson i klubbens sociala kanaler.

– Jag har sett att det skrivits i media att vi skulle ha lagt ett skambud på ”Zacke”. Det är ingenting vi håller på md i Leksand. Antingen får man ett bra bud, eller ingenting alls. Skambud får andra hålla på med, säger han i ett inlägg på TikTok.

Zackrisson kom till Leksand inför säsongen 2019/20 efter tre år utomlands i KHL och NLA. Den senaste säsongen stod han för 21 poäng på 46 matcher i SHL. Men nu blir det alltså inte fler matcher i dalaklubben.

Samtidigt fortsätter spekulationerna om Zackrissons nästa klubbadress. Södertälje har tidigare visat sitt intresse, något sportchefen Emil Georgsson även bekräftat för Länstidningen. Dessutom uppger Sportbladet att ytterligare en klubb i Hockeyallsvenskan erbjudit 38-åringen ett kontrakt värt 150 000 kronor i månaden.

Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS