HockeyNews
PLUS

Delia missnöjd: ”Inte direkt något man önskade”

Collin Delia
Foto: Sven Lindwall

Publicerad: Idag 18:50

FacebookXWhatsApp

GÄVLE. 18 skott och sex insläppta.

SHL-debuten blev knappast vad Brynäs NHL-meriterade målvakt Collin Delia hoppats på.

– Man vill prestera bättre än så, säger Delia till Hockeynews.

ANNONS

31-årige Collin Delia, NHL-meriterad och ett av Brynäs största prestigeförvärv inför säsongen, fick en mardrömsstart på sitt SHL-äventyr.

Växjö pepprade Delia med 18 skott i hemmapremiären och amerikanen fick släppa hela sex puckar förbi sig i 7–4 förlusten. Sista målet kom i tom kasse.

– Det var en tuff match, tyvärr blev det en svår match för oss, säger Delia. Men vi lär oss och tar det här i lugn takt och går vidare. Det får bli en erfarenhet, säger han efteråt.

Målvakten, som är värvad till Brynäs med stora förväntningar på sina axlar, var självklart besviken. Sju insläppta mål i hemmapremiären är ingen drömstart direkt.

ANNONS

– Nej, absolut inte. Man vill prestera bättre än så, säger Delia. Men ibland kan sådana här matcher vara lite av en välsignelse. Man lär sig tidigt och kan ta med sig det framåt.

Delia, som sett väldigt stabil ut under försäsongen, beskriver anpassningen till SHL som tuff.

– Jag skulle säga att det är mycket mer passningsspel, fler möjligheter som kräver att man hittar ännu bättre lägen. Mycket passningar genom screenade skott och liknande. Det handlar om att läsa spelet bättre, och det kommer med scoutning, förberedelser och matchvana, säger han.

Hur tufft är det mentalt när puckarna bara går in?

ANNONS

– Det är tufft. Men det är det vi tränar för. Man måste träna på att hantera sådana situationer, hitta rutiner som hjälper en att gå vidare.

Övervägde du att lämna isen?

– Nej, det där är inte mitt beslut. Jag ville stanna och kämpa, det där är tränarens beslut. Jag övervägde det aldrig.

Trots den tunga starten försöker Delia se debutmatchen som en läropeng.

– Det är en möjlighet att utvecklas, även om man helst inte vill lära sig dessa lektioner på hemmaplan. Men livet är så – man går vidare och blir bättre av det.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Använd koden BÄCKIS50 – få årskortet för halva priset 349kr (ord pris 699kr). Fyll i BÄCKIS50 i sista steget. Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS