HockeyNews
PLUS

Debutanten imponerade – inför NHL-scouter

ANNONS

31 NHl-scouter var på plats i mötet mellan Färjestad och Trinec.
Då passade Färjestadsdebutanten, Malte Vass, 17, på att imponera.
– Jag hoppas de gillar det de såg av mig, säger han till VF.

Få allt innehåll på Hockeynews PLUS för bara 9 kr första månaden

Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill.

I Jérémy Groleau frånvaro och när Adam Ollas Mattsson vilades fick 17-årige Malte Vass chansen för Färjestad i CHL-matchen mot tjeckiska Trinec.

– Jag fick reda på det i måndags kväll. Jag var lite nervös inför nedsläpp men när allt väl startade gick det över. Grabbarna hjälpte mig och snackade hela tiden efter varje byte om vad jag skulle göra, säger han till VF.

På läktaren fanns 31 NHL-scouter som hade i uppdrag att scouta den tjeckiska stortalangen Radim Mrtka, men nog fick Vass en och annans ögon på sig efter sin imponerande debut.

– Jag försökte inte tänka på det så mycket, men jag hoppas de gillar det de såg av mig, ler Vass.

Kommande sommar är han aktuell för NHL-draften.

– Jag vill så klart bli draftad, det är en dröm. Men just nu är det inget jag tänker på, mitt fokus är att spela i Färjestad och sedan får vi ta det där ifrån. Vad som sker efter säsongen, det återstår att se.

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
TV4 Play

Halva priset på TV4 Play Sport Total

Se SHL och HockeyAllsvenskan – med Hockeynews betalar du halva priset.

Annons

Ta del av erbjudandet
ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2