HockeyNews
PLUS

Därför värvade inte Modo: ”Vi är supernöjda”

Modo
Foto: Bildbyrån

Publicerad: 19 februari 2025

FacebookXWhatsApp
ANNONS

Henrik Gradin har en längre tid aviserat att han varit på jakt efter förstärkning.
Trots det blev det inga värvningar för Modo på deadline.
Nu berättar sportchefen om hur klubben resonerade och vilka spår de gick bet på.
– Deras klubbar kunde inte sälja dem, säger han till Hockeynews.

Modo har återigen halkat ner under kvalstrecket efter dubbla förluster mot Frölunda och Leksand förra veckan.

När transferfönstret stängde i lördags valde sportchefen Henrik Gradin att sitta lugn. Nu berättar han om klubbens resonemang runt deadline och varför det inte blev några fler värvningar.

– Vi tittade ganska brett, framför allt efter en forward och en center. Men vi kände någonstans att vi tror väldigt mycket på vår trupp och har gått bra under en längre tid, där samtliga spelare också har blivit bättre hela tiden.

– I slutändan handlade det om att de spelare vi fick på bordet och försökte värva helt enkelt inte var bättre än det vi redan har, säger han till Hockeynews.

ANNONS

”Vi var nära i några fall”

Fanns det något som var nära att bli klart under januari och februari?

– Jag vet inte om man ska kalla det nära. De spelare vi tittade på spelar för andra klubbar just nu, så i slutändan var det diskussioner. I några fall tyckte vi att vi var nära, men deras klubbar kunde inte sälja dem eftersom de själva hade hamnat i en prekär situation i så fall.

Ett namn som nämndes i ryktesväg var den NHL-meriterade centern Joel L'Esperance.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS