I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se
HockeyNews.se // OS
Därför spelar duon med Willy Styles

William Nylander kommer ha en nyckelroll i Sam Hallams Tre Kronor.
Adrian Kempe och Joel Eriksson Ek ser ut att bli superstjärnans kedjekamrater.
– Startar vi så på onsdag så får han två killar som verkligen är där och kan vinna mycket närkamper men som också har mycket spel i sig, säger Sam Hallam.
ANNONS
William Nylander är en av OS-hockeyns allra största stjärnor och det är ingen vågad gissning att det kommer krävas leverans av nummer 88 om Tre Kronor ska slåss om guldet.
Nu ger Sam Hallam sin syn på Nylanders omgivning i det första ispasset i Milano.
ANNONS
Nylander såg ut att gå i en kedja med Adrian Kempe och Joel Eriksson Ek.
– Startar vi så på onsdag så får han två killar som verkligen är där och kan vinna mycket närkamper och driva med fart och kraft men också har mycket spel i sig. Det handlar om att sätta ihop pusselbitarna och det är tankar och en planering bakom hur vi byggt truppen, säger Sam Hallam.
När det gäller backstjärnorna – och goda vännerna – Erik Karlsson och Victor Hedman så tränade duon i olika färger vilken indikerar att de inte kommer spela ihop.
ANNONS
– Så kan det vara ja, säger Hallam.
Om valet av Gabriel Landeskog som kapten säger han:
– Jag tycker Gabriels resa in i den här säsongen, symboliken i den säger mycket om honom och jag vet att alla spelare i rummet har stor respekt för honom. Men det är hela gruppen med Hedman, Karlsson och några killar till som måste kliva fram och leda, säger Hallam.
Tre Kronors förbundskapten berättar också om intrycken efter den mäktiga OS-invigningen.
– Man blir väldigt, väldigt ödmjuk när man får tåga in med svenska flaggan. Se andra atleterna på nära håll. För mig var det en errfarenhet, gåshud, säger Hallam.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSANNONS



